Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Carl Asplund

Sök kontaktuppgifter till Carl Asplund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Carl Asplund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Carl Asplund medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén (Jo 1995:06) om reformering av EU:s gemensamma jordbrukspolitik [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Kommittén (Jo 1995:06) om reformering av EU:s gemensamma jordbrukspolitik
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:109.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:136 Effekter av EU:s jordbruks- politik
SOU 1996:171 Konsekvenserna för CAP av WTO-åtagandena och en östutvidgning
SOU 1997:26 EU:s jordbrukspolitik och den globala livsmedelsförsörjningen
SOU 1997:50 Alternativa utvecklingsvägar för EU:s gemensamma jordbrukspolitik
SOU 1997:74 EU:s jordbrukspolitik, miljön och regional utveckling Kommittén har avgett
SOU 1997:102 Mat & Miljö - Svensk strategi för EU:s jordbruk i framtiden
SOU 1997:151 Food & the environment - Swedish strategy for the future of EU agriculture. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Svante Englund, generaldirektör, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06 t.o.m. 1995-12-31
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Lennart Brunander, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Inge Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Dan Ericsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Ann-Kristine Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Bengt Kronblad, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-01-01
Ledamot : Gudrun Lindvall, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Cecilia Malmström, forskarstuderande, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Leif Marklund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Maggi Mikaelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Ledamot : Carl G. Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-10-06
Sakkunnig : Arne Gabrielsson, direktör, fr.o.m. 1995-12-07
Sakkunnig : Lars-Erik Hellberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Sakkunnig : Eva Karin Hempel, lantbrukare, fr.o.m. 1995-12-07
Sakkunnig : Mikael Kullberg, utredningssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Carl Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Håkan Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Johan Bodegård, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Maicen Ekman, generalsekreterare, fr.o.m. 1996-10-01
Expert : Anders Klum, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-07
Expert : Dag von, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-07
Huvudsekreterare : Hans Öhgren, enhetschef, fr.o.m. 1995-10-06
Anna Lagerkvist, handläggare, fr.o.m. 1995-12-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Regionberedningen (C 1992:06) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Regionberedningen (C 1992:06)
Departement : Civildepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir 1992:86.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne - regioner i förändring
SOU 1995:27 Regional framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Elisabeth Palm, regeringsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Johnny Ahlqvist, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Harriet Colliander, led. av riksdagen, t.o.m. 1993-12-07
Ledamot : Sven Hulterström, f.d. kommunalråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Anders Högmark, G led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Kent Johansson, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Stefan Kihlberg, f.d. led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Ralph Lédel, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Axel Nordell, landstingsråd, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Lars Nordström, professor, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Britta Sundin, led. av riksdagen, t.o.m. 1995-02-28
Ledamot : Gunnar Ågren, leg. läkare, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Sune Eriksson, vice förbundsdirektör, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Carl-Gunnar Peterson, planeringschef, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Jan Rydh, landshövding, t.o.m. 1995-02-28
Sakkunnig : Monica Sundström, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Carl Asplund, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sten Bengtsson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Per-Göran Blixt, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Maj-Britt Grufberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Bo Gustafson, direktör, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunnar Hermanson, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Sören Häggroth, finansråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Håkan Hällman, kansliråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Tomas Keisu, departementsråd, t.o.m. 1994-12-05
Expert : Maria Larsson, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Rolf Lindell, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Gunhild Lindström, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Ingrid Petersson, departementsråd, t.o.m. 1995-02-28
Expert : Douglas Skalin, sakkunnig, t.o.m. 1994-10-05
Sekreterare : Bengt Norrving, docent, t.o.m. 1995-02-28
Sekreterare : Roger Petersson, kammarrättsfiskal, t.o.m. 1995-03-31
Sekreterare : Olof Wennås, fil.dr, t.o.m. 1995-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1992:86 En regionberedning

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:97 Västsverige och Skåne – regioner i förändring [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:27 Regional framtid [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman