Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Camilla Ferenius

Sök kontaktuppgifter till Camilla Ferenius på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Camilla Ferenius

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Camilla Ferenius medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen ett nytt regelverk om säkerställda obligationer (Fi 2019:10) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Utredningen ett nytt regelverk om säkerställda obligationer (Fi 2019:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:61 Ändrade regler om säkerställda obligationer
Medverkande :
Särskild utredare : Pär Nygren, bitr. områdeschef, fr.o.m. 2020-01-10 t.o.m. 2020-11-04
Sakkunnig : Carl Lidquist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Krister Axelsson, senior analytiker, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Camilla Ferenius, rådgivare, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Ida Frössander, senior analytiker, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-01
Expert : Jenny Mannent, senior ekonom, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Therese Mårtensson, kanslichef, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Bengt Nordström, enhetschef, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Jonas Söderberg, ekonom, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Expert : Helene Wall, chefsjurist, fr.o.m. 2020-02-17 t.o.m. 2020-11-04
Sekreterare : Åsa Lööw, senior riskexpert, fr.o.m. 2020-01-20 t.o.m. 2020-11-05
Sekreterare : Niklas Schüllerqvist, rådman, fr.o.m. 2020-02-24 t.o.m. 2020-10-31
Språkgranskare : Danielle Andersson, beredningsjurist, fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2020-09-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2019:107 Ett nytt regelverk om säkerställda obligationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:61 Ändrade regler om säkerställda obligationer [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om EU:s bankpaket om riskreducerande åtgärder (Fi 2018:12) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om EU:s bankpaket om riskreducerande åtgärder (Fi 2018:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:116 och dir. 2019:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:60 EU:s bankpaket om riskreducerande åtgärderÄndringar i regelverken om kapitaltäckning och hantering av banker i kris
Medverkande :
Särskild utredare : Per Håkansson, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-12-20 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Maria Blomberg, seniora kapitaltäckningsexpert, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Camilla Ferenius, rådgivare, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Carl Lidquist, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-02 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Jenny Nordgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Bengt Nordström, jurist, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Therese Villard, kansliråd, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-12-13
Sekreterare : Katja Moll Forsström, seniora kapitalförsäkringsexpert, fr.o.m. 2019-02-11 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Daniel Westin, senior analytiker, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-12-13
Sekreterare : Magnus Georgsson, rådgivare, fr.o.m. 2019-02-01 t.o.m. 2019-12-13
Sekreterare : Sofia Karlsson Wramsmyr, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2019-01-14 t.o.m. 2019-12-13
Expert : Thèrése Orlando Rülcker, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-02-18 t.o.m. 2019-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Finansmarknadskommittén (Fi 2009:03) [ Avslutad 2012 ] [ Sekreterare ]
Finansmarknadskommittén (Fi 2009:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Urban Karlström, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2010-10-04
Ordförande : Johanna Lybeck Lilja, fr.o.m. 2010-11-01
Ledamot : Pär Boman, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2011-02-10
Ledamot : Fredrik Bystedt, fr.o.m. 2011-05-26
Ledamot : Sten Dunér, fr.o.m. 2011-05-26
Ledamot : Johan Hansing, fr.o.m. 2012-01-01
Ledamot : Jens Henriksson, fr.o.m. 2010-11-25
Ledamot : Kerstin af Jochnick, fr.o.m. 2011-02-11 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Torbjörn Magnusson, fr.o.m. 2009-06-16
Ledamot : Erik Thedéen, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2010-10-18
Ledamot : Olle Zetterberg, fr.o.m. 2009-06-16
Huvudsekreterare : Pehr Wissén, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Tom Andersson, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Pasel Assalum, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Camilla Ferenius, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2013-01-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:22 Finansmarknadskommittén [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för rådet, se dir. 2006:44, dir. 2007:115, och dir. 2007:148
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Tema rapport 1 Samlad satsning på finansiell sektor
Delrapport 1 Värdepappersmarknad i förändring
Slutrapport Finansiell sektor i förändring
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Hessius, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2009-04-27
Vice ordförande : Lars Hörngren, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Hans-Erik Andersson, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Magnus Dahlquist, fr.o.m. 2006-05-10 t.o.m. 2007-06-04
Ledamot : Karin Forseke, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Karl-Olof Hammarkvist, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Lars Hörngren, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2007-06-19
Ledamot : Gent Jansson, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Harry Klagsbrun, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Carl Eric Stålberg, fr.o.m. 2006-05-10
Expert : Sonja Daltung, t.o.m. 2007-06-04
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2007-06-05
Sekreterare : Camilla Ferenius, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman