: : :

Medverkande i utredning : Bo Swedin

Sök kontaktuppgifter till Bo Swedin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Bo Swedin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Bo Swedin medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om SverigeDirekt (SB 2000:01) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om SverigeDirekt (SB 2000:01)


Beteckning : SB 2000:01
Departement : Statsrådsberedningen
Senast ändrad : 2003-02-21
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2000-05-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:38, dir. 2001:18 och dir. 2001:98
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Dunér, Inger, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-11
Sakkunnig : Aguierre-Bianchi, Claudio, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Eilemar, Birgitta, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Färm, Håkan, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Gustafsson, Inge, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Hansen, Simon, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Larsson, Ulf, fr.o.m. 2002-02-07 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Sjöberg Petersén, Gunilla, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Svedin, Bo, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sakkunnig : Ulfhielm, Carl-Gerhard, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-03-04
Sekreterare : Lindé, Lena, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-02-28
Sekreterare : Persson, Thomas, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-02-28
Sekreterare : Sjöman, Anna, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2002-03-11
Sekreterare : Svärd, Anders, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2002-02-28
Sekreterare : Örnulf, Lars, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-02-28

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m. [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]

Arbetsgruppen (In 1997:A) med uppgift att följa och stödja utvecklingsarbetet med medborgarkontor, m.m.Organ inom Regeringskansliet


Beteckning : In 1997:A
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2000-03-06
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-03-01
Direktiv för
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Peterson, Carl-Gunnar, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Alfredsson, Eva Stina, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Bengtsson, Marcus, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Cederholm Cars, Eva, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Falk, Klas, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Geiryd, Göran, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Ljungqvist, Torgny, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-07-07
Ledamot : Lowén, Annika, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Olmander van der Erk, Ingrid, fr.o.m. 1997-07-07 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Sjögren, Johannes, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1998-02-08
Ledamot : Swedin, Bo, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Söderström, Lars, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Waltersson, Frank, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1997-05-28 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Berneström, Monica, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Bjerke, Yvonne, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Björkhem, Barbro, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Eriksén, Sara, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Jansson, Benny, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Jonsson, Elisabeth, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Lindelöf, Sirpa, fr.o.m. 1998-02-09 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Lindholm, Berndt, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1999-06-30

Rapporter

?Arbetsgruppen skall följa och stödja utveck-
?lingsarbetet med medborgarkontor m.m. Under
?hösten 1997 tog arbetsgruppen fram ett
?underlag om pågående försök med med-
?borgarkontor i landet samt vilka planer och
?önskemål som fanns om att förändra i nuvarande
?verksamheter eller starta nya medborgarkontor.
?I rapporten "Medborgarkontor i utveckling" (Ds 1999:26) har arbetsgruppen redovisat bakgrund, nuläge och möjligheter för en fortsatt utveckling av medborgarkontor och andra former av kontakter mellan medborgare och myndigheter.
?
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1999:26 Medborgarkontor i utveckling [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Invandrarpolitiska kommittén (Ku 1994:11)


Beteckning : Ku 1994:11
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:130.
Lokal : Vasagatan 8-10, Arbetsmarknadsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405-10 00.
01

Sammansättning


Ordförande : Rosengren, Björn, fr.o.m. 1994-11-25 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Andersson, Marianne, fr.o.m. 1995-04-07 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Arnesson, Anders, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Backlund, Rune, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1995-04-06
Ledamot : Duroj, Helena, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-06
Ledamot : von, Gustaf, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Fonseca, Juan, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Hedman, Hardy, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Johansson, Lars, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Jönsson, Anita, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Mårtensson, Ingela, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Ruwaida, Yvonne, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Ledamot : Sjöstedt, Eva, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Bernhardsson, Göte, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Johansson, Lars G, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Lindström, Eva, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1995-12-31
Sakkunnig : Malmborg, Tony, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Weibo, Björn, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Wigzell, Kerstin, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Sakkunnig : Wetterberg, Gunnar, fr.o.m. 1995-02-02 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Assefa, Astrid, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Gunnmo, Gunno, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Hagelroth, Helena, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Hyltenstam, Kenneth, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-03-10
Expert : Johansson, Karl-Axel, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Molander, Kerstin, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Najib, Ali, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Nilsson, Ronny, fr.o.m. 1995-11-13 t.o.m. 1996-04-16
Expert : Swedin, Bo, fr.o.m. 1995-04-10 t.o.m. 1996-04-16
Huvudsekreterare : Öberg, Sture, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-05-31
Sekreterare : Blåvarg, Martin, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-04-01
Sekreterare : Eriksson, Edna, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-03-31
Sekreterare : Nordmark, Christer, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Reinans, Sven t.o.m. 1996-04-17
Sekreterare : Sahlberg, Lillemor, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-03-31
Rosing, Annika, fr.o.m. 1995-02-08 t.o.m. 1996-06-30

Rapporter

SOU 1995:76Arbete till invandrare
SOU 1996:55Sverige, framtiden och mångfalden.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1994:130 Översyn av invandrarpolitiken

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:76 Arbete till invandrare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:55 Sverige, framtiden och mångfalden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman