: : :

Medverkande i utredning : Björn Kullander

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Björn Kullander

Utredningar som Björn Kullander medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]

Utredningen om en stärkt minoritetspolitik (Ku 2016:02)


Beteckning : Ku 2016:02
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2018-03-28
Status : Avslutad 2017 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2016-09-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:73 och dir. 2017:64
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Adell Hellström, Erik, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Björg Torisdottir, Erla, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-04-20
Sakkunnig : Celander, Linda, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Eriksson, Håkan, fr.o.m. 2017-04-10 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Stenberg, Gunnar, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Sakkunnig : Velander, Christina, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Sakkunnig : Zerea, Daniel, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-27
Expert : Kullander, Björn, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Expert : Lindgren, Lars, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Lundgren, Helena, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Medin, Anna, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Negga, Aina, fr.o.m. 2016-11-14 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Popovic, Katarina, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Spetz, Jenny, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Ström, Ingrid, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-08-13
Expert : Syrjänen Schaal, Kaisa, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-11-15
Agestav, Amanda, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Blind, Henrik, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Ekström, Hans, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Engblom, Annicka, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Helander, Peter, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hövenmark, Anna, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Lundström, Nina, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Sundin, Cassandra, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Allardt Ljunggren, Barbro, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Barvsten, Dennis, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Hedström Lundqvist, Britt-Inger, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Högnabba, Sebastian, fr.o.m. 2017-08-14 t.o.m. 2017-11-15
Kaldaras, Erland, fr.o.m. 2015-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Niska, Bengt, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Nordblad Sirkka, Johanna, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Reichel, Isak, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sandström, Magnus, fr.o.m. 2016-12-19 t.o.m. 2017-11-15
Sznajderman-Rytz, Susanne, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Visuri, Voitto, fr.o.m. 2016-12-05 t.o.m. 2017-11-15
Sekreterare : Lantz, Johanna, fr.o.m. 2016-11-01 t.o.m. 2017-05-31
Sekreterare : Mlayeh, Sami, fr.o.m. 2016-09-26 t.o.m. 2017-11-15

Rapporter

SOU 2017:60Nästa steg? Förslag för en stärkt minoritetspolitik
SOU 2017:88Nästa steg? Del 2. Förslag för en stärkt minoritetspolitik
Källa : Sveriges riksdag
Delegationen för mänskliga rättigheter i Sverige (Ju 2006:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]

Delegationen för mänskliga rättigheter i Sverige (Ju 2006:02)


Beteckning : Ju 2006:02
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad : 2013-01-16
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2006-03-09
Direktiv för kommittén, se dir. 2006:27, dir. 2007:114, dir. 2008:92 och dir. 2009:125
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Abiri, Elisabeth, fr.o.m. 2006-03-09 t.o.m. 2010-10-20
Ledamot : Alfredsson, Gudmundur, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-03-18
Ledamot : Axelsson, Adam, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Haghshenas, Bahare, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Knape, Anders, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Lindståhl, Kajsa, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Lundin, Anna-Karin, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Post, Soraya, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Qvarford, Elisabeth, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Stjernkvist, Lars, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Westerberg, Bengt, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2010-10-19
Ledamot : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Brixskiöld, Marcus, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Goldbeck-Löwe, Camilla, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2010-10-19
Sakkunnig : Ölander, Jens, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-05-14
Expert : Abrahamsson, Camilla, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-04-22
Expert : Andersson, Stefan, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Ashing, Inger, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Björklund, Fredrik, fr.o.m. 2009-05-05 t.o.m. 2010-03-31
Expert : Borgström, Claes, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2008-02-11
Expert : Dackeby, Ulrika, fr.o.m. 2010-04-01 t.o.m. 2010-09-30
Expert : Dahlstrand, Lotta, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-04-23
Expert : Ferm, Elisabeth, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-05-04
Expert : Goldbeck-Löwe, Camilla, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-03-26
Expert : Gustavsson, Christer, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2008-04-01
Expert : Hwang, Sun-Joon, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Kullander, Björn, fr.o.m. 2009-03-19 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Lenman, Charlotte, fr.o.m. 2007-04-24 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Lindberg, Marie, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Lindblom, Anna-Karin, fr.o.m. 2007-03-27 t.o.m. 2008-02-11
Expert : Lindgren, Lars, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Lindström, Anna, fr.o.m. 2006-09-19 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Lööw, Lars, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2007-01-21
Expert : Nesi, Luca, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2009-03-18
Expert : Nordlander, Jan Axel, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2010-01-30
Expert : Olausson, Jenny, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2010-10-19
Expert : Utterström, Astrid, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2009-05-04
Expert : Zanzi, Andrés, fr.o.m. 2007-04-23 t.o.m. 2009-05-04
Huvudsekreterare : Lindblom, Anna-Karin, fr.o.m. 2010-05-14 t.o.m. 2010-10-31
Huvudsekreterare : Steffensen, Karin, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2010-01-10
Sekreterare : Berlin, Pernilla, fr.o.m. 2006-04-24 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Eriksson, Heidi, fr.o.m. 2007-12-16 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Gillström, Johanna, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2010-05-12
Sekreterare : Gustavsson, Josefine, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Gränsmarker, Anna, fr.o.m. 2010-01-11 t.o.m. 2010-10-22
Sekreterare : Jansson, Kerstin, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Rimsten, Eva, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Stenman, Marie, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2008-01-03
Bitr. sekreterare : Eriksson, Heidi, fr.o.m. 2006-11-01 t.o.m. 2007-12-15

Rapporter

SOU 2007:102Svenska nyhetsmedier och mänskliga rättigheter i Sverige – En översikt (rapport)
SOU 2008:45Rapporter från en MR-verkstad – delbetänkande
SOU 2009:36Främja, Skydda, Övervaka – FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, CD
Främja, Skydda, Övervaka – FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning, Lättläst
SOU 2010:70Ny struktur för skydd av mänskliga rättigheter + Bilagor + Lättläst sammanfattning + Daisy
Källa : Sveriges riksdag

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman