Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Birgitta Darrell

Sök kontaktuppgifter till Birgitta Darrell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Birgitta Darrell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Birgitta Darrell medverkat i ( 3 st. ):

Arbetsgruppen med uppgift att samordna Regeringskansliets informations- och andra åtgärder angående fågelinfluensa och pandemisk influensa (S 2006:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen med uppgift att samordna Regeringskanslietsinformations- och andra åtgärder angående fågelinfluensa ochpandemisk influensa (S 2006:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-01-13
Lokal : Fredsgatan 9. Postadress: Socialdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. 405 10 00
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ordförande : Iréne Nilsson Carlsson, departementsråd, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Dorrit Alopéus Ståhl, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Hanna Brogren, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Harald Boström, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Annika Brändström, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Marie Dahlström, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Birgitta Darell, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Andreas Egeryd, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Cecilia Eriksson Dahlberg, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Margareta Gårdmark-Nylén, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Charlotte Hall, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Kajsa Helmbring, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Carl-Magnus Hyltenius, fr.o.m. 2006-01-13 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Anita Janelm, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Mats Kryhl, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Anders Lindgren, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Torkel Nyman, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Bo G. Pettersson, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Heléne Rapp, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Lars Santesson, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Erika Svärdh, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Aase Tronstad, fr.o.m. 2006-01-13
Ledamot : Peter Wahlquist, fr.o.m. 2006-09-15
Ledamot : Finn Wallman, fr.o.m. 2006-01-12 t.o.m. 2006-09-14
Ledamot : Åsa Åhlén Hagman, fr.o.m. 2006-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Fö 2005:01) Nationellt råd för samordning och stöd till drabbade med anledning av naturkatastrofen i Asien [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Kommittén (Fö 2005:01) Nationellt råd för samordning och stöd till drabbade med anledning av naturkatastrofen i Asien
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-01-10
Direktiv för kommittén, se dir. 2005:1
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:60 Efter flodvågen - det första halvåret
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Kjell Asplund, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Mats Ekdahl, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Anders Eriksson, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Curt Malmborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Stefan Strömberg, rikspolischef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Ledamot : Per Tullberg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Sten Elmberg, fältprost, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Johanna Enberg, internationell samordnare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Göran Lindmark, informationschef, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Ulf Strandberg, handläggare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-01-31
Huvudsekreterare/kanslichef : Gunnar Holmgren, förvaltningschef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Huvudsekreterare/kanslichef : Karin Lindgren, ämnesråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Kicki Asplund, koordinator, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Hans Bäck, departementsråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Birgitta Darrell, senior rådgivare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Ulrika Ehlin, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Ann-Jeanette Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Johan Järnesund, informatör, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Michael Klåvus, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-16 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare/personalansvarig : Jan-Erik Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-05-31
Sekreterare/informationschef : Göran Lindmark, informationschef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-02-28
Sekreterare : Gun-Britt Lundin, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Malin Modh, handläggare, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-08-07
Sekreterare : Jan Mårtensson, säkerhetschef, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare : Johanna Nilsson, handläggare, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Carl Skau, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Ulf Strandberg, handläggare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Birgitta Tegelgård, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-03-31
Sekreterare/webbredaktör : Anna Toss, webbredaktör, fr.o.m. 2005-03-16 t.o.m. 2005-08-31
Sekreterare : Ann-Katrin Törnqvist, advokatfiskal, fr.o.m. 2005-01-19 t.o.m. 2005-02-19
Sekreterare : Stina Wessling, polisinspektör, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare/kanslichef : Birgitta Ågren, departementsråd, fr.o.m. 2005-03-29 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Annika Anehäll, handläggare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Margot Blom, f.d. utbildningschef, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-06-30
Bitr. sekreterare : Görel Hamilton, informatör, fr.o.m. 2005-03-14 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Oscar Jeria, informatör, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Ylva Norberg, administratör, fr.o.m. 2005-04-05 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Kerstin Sahlin, kanslisekreterare, fr.o.m. 2005-01-10 t.o.m. 2005-08-31
Bitr. sekreterare : Annika Sköld, handläggare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:60 Efter flodvågen – det första halvåret [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fö 2001:04) om en ny myndighet för beredskapsplanering [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2001:04) om en ny myndighet för beredskapsplanering
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:84 och 2002:50
Utredningens uppdrag slutfördes den 30 juni 2002 och den nya myndighetenKrisberedskapsmyndigheten inrättades den 1 juli 2002.
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Louise Eksborg, generaldirektör, fr.o.m. 2001-10-19
Sakkunnig : Roland Bjuremalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Ulrica Gradin, ämnesråd, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Tord Pettersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Eva Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Mari Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Niklas Angestav, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Styrbjörn Bjarke, stabschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Birgitta Darrell, avdelningschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Inger Eriksson, länsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Johan Friberg, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Anders Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Staffan Karlsson, kriminalkommissarie, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Anders Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Åke Lindström, planeringschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Bo Richard Lundgren, utredningschef, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Berit Lundstedt, säkerhetsindendent, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Andres Muld, administrativ direktör, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Gun Tombrock, departementsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Christina Weglert, institutionschef, fr.o.m. 2001-11-30
Huvudsekreterare : Fredrik Hassel, officer, fr.o.m. 2001-12-01
Sekreterare : Klara Cederlund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-29 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Christina Dahlberg Skogh, jurist, fr.o.m. 2002-01-10
Sekreterare : Maria Finné-Molinder, administrativ chef, fr.o.m. 2002-04-01
Sekreterare : Johanna Enberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-19
Sekreterare : Björn Myrberg, ekonomichef, fr.o.m. 2002-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman