Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Astrid Nensén

Sök kontaktuppgifter till Astrid Nensén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Astrid Nensén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Astrid Nensén medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (Fi 1998:03) om bildandet av premiepensionsmyndigheten [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1998:03) om bildandet av premiepensionsmyndigheten
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1998:24.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:87 Premiepensionsmyndigheten Utredningen avslutade sitt arbete 1 juli 1998 då Premiepensionsmyndigheten bildades.
Medverkande :
Hans Jacobson, fr.o.m. 1998-03-12
Expert : Jan Brorsson, Åke, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Ylva Grahn, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Kristina Lundqvist, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Katarina Holmberg, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Astrid Nensén, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Ingrid Pettersson, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Sture Wallmon, fr.o.m. 1998-04-01
Sekreterare : Bengt von, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Lars-Göran Berglund, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Johan Hellman, fr.o.m. 1998-03-23 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Hans Nyman, fr.o.m. 1998-03-24 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Ingrid Strömberg, fr.o.m. 1998-03-30 t.o.m. 1998-06-29
Marianne Jonson, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1998-06-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:24 Bildandet av Premiepensionsmyndigheten

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:87 Premiepensionsmyndigheten [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Upphandlingskommittén (Fi 1998:08) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Upphandlingskommittén (Fi 1998:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-06-25
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:58.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:139 Effektivare offentlig upphandling - för fortsatt välfärd, trygghet och tillväxt
SOU 2001:31 Mera värde för pengarna
Medverkande :
Ordförande : Sture Johansson, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 2000-02-29
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 2000-01-03 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Gunnel Bengtsson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Christer Eirefeldt, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Allan Eriksson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Gunvor Ericson, G, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Mats Ericson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Sture Johansson, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Anne Ludvigsson, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Brita Ullman, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2001-03-14
Ledamot : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 1999-06-07 t.o.m. 2000-02-29
Sakkunniga : Lisbeth Edlund, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunniga : Charlotte Hedberg, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunniga : Ulf Palm, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Sakkunniga : Eva Sveman, fr.o.m. 1999-09-22 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Lennart Borghagen, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Lisbeth Edlund, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2000-01-09
Expert : Lars-Olof Eklöf, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Johanna Elmstedt, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-30
Expert : Gunvor Engström, fr.o.m. 1999-02-15 t.o.m. 2000-02-06
Expert : Göran Grén, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Charlotte Hedberg, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Thomas Hjörring, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 1999-06-14
Expert : Jens Karlsson, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Astrid Nensén, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Ulf Palm, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Ylva Qvarnström, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Anders Stenlund, fr.o.m. 1998-09-23 t.o.m. 2001-03-14
Expert : Eva Sveman, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2001-03-14
Huvudsekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 2000-11-15 t.o.m. 2001-03-04
Huvudsekreterare : Thomas Hallgren, fr.o.m. 1998-09-28 t.o.m. 2001-03-14
Bitr. sekreterare : Åsa Edman, fr.o.m. 1999-05-18 t.o.m. 2000-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Länsstyrelse- och trafikutredningen (K 1996:02) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Länsstyrelse- och trafikutredningen (K 1996:02)
Departement : Kommunikationsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1995:160.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:142 Länsstyrelsernas roll i infrastrukturplaneringen - delbetänkande.
SOU 1997:6 Länsstyrelsernas roll i trafik- och fordonsfrågor - slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Gunnel Färm, generaldirektör, fr.o.m. 1996-02-27 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Stig Modig, länsråd, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Astrid Nensén, kansliråd, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Lennart Renbjer, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-22 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Brita Saxton, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1996-10-21
Expert : Pär Westerberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Expert : Erik Österberg, länsråd, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 1997-01-27
Huvudsekreterare : Tina Linnakivi, civilingenjör, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1997-02-15
Sekreterare : Ewa Hagard, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1996-09-16 t.o.m. 1997-01-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman