Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annelie Nordström Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Annelie Nordström Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annelie Nordström Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annelie Nordström Eriksson medverkat i ( 2 st. ):

Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Ordförande ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:08 Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Medverkande :
Ordförande : Annelie Nordström Eriksson, kommunalråd, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Sigge Godin, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Stig Henriksson, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Thomas Nilén, politisk sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lars Olsson, landstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lisbeth Rydefjärd, distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kerstin Ahlsén, sekreterare, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Margareta Albinsson, förste vice ordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Johan Calltorp, professor, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Olof Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Ulla Dr Feuk, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Lena Furmark-Löfgren, stabsdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Westi Jakobsson, f.d. distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kristina Jennbert, sekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lisbet Lindgren, sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Roger Molin, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Elisabet Spjuth, kvalitetsstrateg, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Lena Öhrsvik, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Anne Christine Centerstig, utredare i Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Karin Lund, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Marta Olsson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Susanne Waldau, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Anna Garenhag, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Fi 1995:15) om den kommunala självstyrelsens grundlagsskydd [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Kommittén (Fi 1995:15) om den kommunala själv- styrelsens grundlagsskydd
Departement : Inrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:111. Kommittén ha avgett (SOU 1996:129) Den kommunala självstyrelsen och grundlagen. Uppdraget är därmed slutfört..
Medverkande :
Ordförande : Ulf Larsson, generaltulldirektör, fr.o.m. 1995-09-01
Ledamot : Peter Eriksson, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Lennart Hedquist, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Ingvar Johnsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Berndt Jonsson, landstingsråd, fr.o.m. 1996-02-05
Ledamot : Ingegerd Karlsson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Sonia Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Maria Larsson, lärare /kds, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Anneli Nordström-Eriksson, personalchef, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Ilmar Reepalu, kommunalråd /s, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Bo Ringholm, landstingsråd /s, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1996-01-23
Ledamot : Lennart Rydberg, f.d. borgarråd /fp, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Camilla Sköld, lärare /v, fr.o.m. 1995-10-04
Ledamot : Åsa Torstensson, kommunalråd /c, fr.o.m. 1995-10-04
Sakkunnig : Sören Häggroth, finansråd, fr.o.m. 1995-10-04
Sakkunnig : Göran Schäder, rättschef, fr.o.m. 1995-10-04
Sakkunnig : Nils Stjernquist, professor, fr.o.m. 1995-10-04
Expert : Susanne Billum, chefsjurist, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1996-09-03
Expert : Dan Johansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-10-04 t.o.m. 1996-08-06
Expert : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-10-04
Expert : Håkan Torngren, sektionschef, fr.o.m. 1996-09-04
Expert : Ulf Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1995-10-04
Sekreterare : Lennart Strinäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-10-13
Åsa Liljeroth, hovrättsassessor, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1996-10-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1996:129 Den kommunala självstyrelsen och grundlagen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman