Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anne-Christine Centerstig

Sök kontaktuppgifter till Anne-Christine Centerstig på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anne-Christine Centerstig

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anne-Christine Centerstig medverkat i ( 4 st. ):

Kommittén om genetisk integritet (S 2001:01) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]

Kommittén om genetisk integritet (S 2001:01)


Beteckning : S 2001:01
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-01
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2001-03-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:20, dir. 2002:58 och dir. 2003:167
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Munck, Johan, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Andersson, Ingrid, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Daléus, Lennart, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Edvinsson, Sven-Olof, fr.o.m. 2002-11-01
Ledamot : Granberg, Lars U, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Gyberg-Karlsson, Åsa, fr.o.m. 2002-11-01
Ledamot : Johansson-Sahlin, AnnMarie, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Landgren, Per, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Nenes, Christina, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Persson, Bertil, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Rohdin, Lennart, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Aringer, Leif, fr.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Barrefelt, Bo, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-08-31
Sakkunnig : Dahlquist, Gisela, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Forsse, Erik, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Sakkunnig : Hall, Charlotte, fr.o.m. 2003-01-15
Sakkunnig : Hermerén, Göran, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Jonsson, Lena, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Nilsson, Staffan, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Nitzelius, Anna, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-02-28
Sakkunnig : Pettersson, Ulf, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Utterström, Thomas, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Wahlström, Jan, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Agell, Martin, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2002-09-16
Expert : Blennow, Elisabeth, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Centerstig, Anne-Christine, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Falck, Carl, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Flood, Göran, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Fredén, Thomas, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Hosinsky, Marie, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Lien, Karin, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Nordin, Jan, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-11-14
Sekreterare : Axberger, Hans-Gunnar, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-10-31
Sekreterare : Persson, Katarina, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-03-24
Sekreterare : Roos, Ann-Louise, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2004-02-29

Rapporter

SOU 2002:119Rättslig reglering av stamcellsforskning
SOU 2004:20Genetik, integritet och etik
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:119 Rättslig reglering av stamcellsforskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:20 Genetik, integritet och etik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]

Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)


Beteckning : S 1997:20
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2002-03-04
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nordström Eriksson, Annelie, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Godin, Sigge, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Henriksson, Stig, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Nilén, Thomas, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Olsson, Lars, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Persson, Catherine, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Rydefjärd, Lisbeth, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Ahlsén, Kerstin, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Albinsson, Margareta, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Barrbrink, Lena, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Calltorp, Johan, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Edhag, Olof, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Feuk, Ulla, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Furmark-Löfgren, Lena, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Jakobsson, Westi, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Jennbert, Kristina, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Jonsson, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lidbom, Tore, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lindgren, Lisbet, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Molin, Roger, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Rehnqvist, Nina, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Spjuth, Elisabet, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Åhs, Ulla, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Centerstig, Anne Christine, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Lund, Karin, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Olsson, Marta, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Waldau, Susanne, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Garenhag, Anna, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11

Rapporter

SOU 2001:08Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Nationella folkhälsokommittén (S 1995:14)


Beteckning : S 1995:14
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1996-12-14
Direktiv för kommittén, se dir. 1995:158 och dir. 1997:89.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Persson, Margareta, fr.o.m. 1996-12-09
Ledamot : Börjesson, Agneta, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Carlson, Leif, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Carpelan, Cecilia, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Lannerö, Eva, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Weinehall, Lars, fr.o.m. 1997-03-24
Ledamot : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Åström, Carina, fr.o.m. 2000-02-01
Ledamot : Öhman, Conny, fr.o.m. 1997-03-24
Sakkunnig : Blom Bokliden, Kerstin, fr.o.m. 1998-08-10
Sakkunnig : Centerstig, Anne-Christine, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Dreber, Agneta, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1999-10-30
Sakkunnig : Enggren, Maria, fr.o.m. 1998-03-01
Sakkunnig : Miller, Sam, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Petersson, Ingrid, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-02-28
Sakkunnig : Skalin, Douglas, fr.o.m. 1998-07-01
Sakkunnig : Ågren, Gunnar, fr.o.m. 1999-11-01
Sakkunnig : Örtendahl, Claes, fr.o.m. 1997-03-24 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Björlin, Olof, fr.o.m. 1999-10-01
Expert : Diderichsen, Finn, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Hildingsson, Kerstin, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Hogstedt, Christer, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Johansson, Pelle, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Jonäng, Gunnel, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1999-09-30
Expert : Kivisaari, Helena, fr.o.m. 1997-04-25
Expert : Lyckéus, Carin, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Nilsson, Carina, fr.o.m. 1997-04-23
Expert : Nilsson, Kjell, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Norgren, Olle, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Rosén, Måns, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Stoltz, Britt-Inger, fr.o.m. 1999-11-01
Expert : Svanström, Leif, fr.o.m. 1997-10-24
Expert : Theorell, Töres, fr.o.m. 1997-08-15
Expert : Tingvall, Claes, fr.o.m. 1997-08-15 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Carlström Nordkvist, Ulrika, fr.o.m. 1998-06-08 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Cedergren, Lillemor, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Dahlgren, Göran, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1997-12-31
Sekreterare : Karlsson, Tore, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Lundgren, Bernt, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Sandström, Lena, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Sjöberg, Malena, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Sundberg, Gun, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Swift-Johannison, Anna, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Öhrling, Susanne, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Östlin, Piroska, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1999-09-30

Rapporter

SOU 1998:43Hur skall Sverige må bättre? – första steget mot nationella folkhälsomål
SOU 1999:137Hälsa på lika villkor – andra steget mot nationella folkhälsomål
SOU 2000:91Hälsa på lika villkor – nationella mål för folkhälsan + Bilagedel
Kommittén har gett ut följande tio debattskrifter:
Tobaken – folkhälsans största fiende?
Svensk Alkoholpolitik – välmotiverad eller förlegad?
Arv & Miljö – Hur påverkas hälsan?
Tillitsbristsjukdomar – Myt eller verklighet?
Gammal och frisk? – Om äldres hälsa.
En god hälsa – ett socialt privilegium?
Sjuk eller frisk i själen? – om synen på psykisk (o)hälsa
Nya diagnoser – en förklaringsmodell till neurosomatiska sjukdomar
Motion och idrott – fördelar eller faror för hälsan?
Med gemensamma krafter. Organisationernas betydelse för människors hälsa
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Prioriteringsutredningen (S 1992:02) [ Avslutad 1995 ] [ Sakkunnig ]

Prioriteringsutredningen (S 1992:02)


Beteckning : S 1992:02
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1992:8.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Einhorn, Jerzy
Ledamot : Andersson, Ingrid
Ledamot : Carlsson, Leif
Ledamot : Hallerby, Nils
Ledamot : Krook, Caroline
Ledamot : Lindqvist, Bengt
Ledamot : Östh, Rosa
Sakkunnig : Asplund, Kjell
Sakkunnig : Beck-Friis, Barbro
Sakkunnig : Calltorp, Johan
Sakkunnig : Carlsson, Bibbi
Sakkunnig : Centerstig, Anne-Christine
Sakkunnig : Edhag, Olof
Sakkunnig : Hermerén, Göran
Sakkunnig : Jonsson, Egon
Sakkunnig : Jonsson, Lena
Sekreterare : Ottosson, Jan-Otto t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Skoglund, Caj t.o.m. 1995-03-05

Rapporter

SOU 1993:93Vårdens svåra val
SOU 1995:5Vårdens svåra val. Slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:93 Vårdens svåra val [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:5 Vårdens svåra val [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman