Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna-Sofia Quensel

Sök kontaktuppgifter till Anna-Sofia Quensel på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna-Sofia Quensel

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna-Sofia Quensel medverkat i ( 5 st. ):

Kommittén Kulturbryggan – en ny form för stöd till förnyelse och utveckling inom kulturområdet (Ku 2010:04) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Kommittén Kulturbryggan - en ny form för stöd till förnyelse och utveckling inom kulturområdet (Ku 2010:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:77, dir. 2012:71, dir. 2013:99, dir. 2014:151 och dir. 2015:30
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport Ku2010/1921/KV, inkom den 29 november 2010.
SOU 2012:16 Att angöra en kulturbrygga - till stöd för förnyelse och utveckling inom kulturområdet
Rapport Ku 2010:04/2013/2 Kulturbryggan 2011-2012
Rapport KU 2010:04/2014/9 Kulturbryggan 2013
Rapport Ku 2010:04/2015/25 Slutrapport 2010-2015
Medverkande :
Ordförande : Bo-Erik Gyberg, rektor, fr.o.m. 2010-07-15 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Anna Furumark, projektledare, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Bo-Erik Gyberg, rektor, fr.o.m. 2010-07-15 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Osmond Karim, filmregissör, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2015-05-19
Ledamot : Johan Kling, författare, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2015-09-30
Ledamot : Annika Levin, konsult, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Rebecka Nolmark, kulturföretagare, fr.o.m. 2010-09-09 t.o.m. 2014-12-31
Ledamot : Jytte Rüdiger, kulturchef, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-09-30
Kommunikatör : Chrisoula Fanaidis, fr.o.m. 2011-03-22 t.o.m. 2015-09-30
Kanslichef : Magnus Kirchhoff, fr.o.m. 2013-06-10 t.o.m. 2014-12-31
Kanslichef : Ingrid Lomfors, fr.o.m. 2010-09-16 t.o.m. 2013-05-12
Sekreterare : Göran Blomberg, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Bertil Bäckström, fr.o.m. 2011-03-15 t.o.m. 2012-06-17
Sekreterare : Ingela Carlsson, fr.o.m. 2014-01-15 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Erik Hall, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2010-10-12 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Lotta Signeul, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Mikael Theorin, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2015-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Delegationen för romska frågor (Ju 2006:10)
Departement : Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-09-14
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:101 och dir. 2009:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:55 Romers rätt - en strategi för romer i Sverige
Medverkande :
Ordförande : Maria Leissner, ambassadör, fr.o.m. 2006-12-13 t.o.m. 2010-08-01
Bitr. ordförande : Gunno Gunnmo, fr.o.m. 2008-11-18 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Hans Caldaras, författare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Angelina Dimiter-Taikon, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Gunno Gunnmo, länspolismästare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-09-02
Ledamot : Baki Hasan, fr.o.m. 2007-11-06 t.o.m. 2009-02-23
Ledamot : Gösta Johansson, särskild utredare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Christina Johnsson, jur.dr., fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sejran Menekshe, fr.o.m. 2009-02-24 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Soraya Post, ordförande internationella roma women network, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Sali Resblom, barnskötare, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-11-05
Ledamot : Tuula Schwartz, sakkunnig romska frågor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Charles Westin, professor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Ledamot : Marian Wydow, sakkunnig romska frågor, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2010-08-01
Sakkunnig : Charlotta Wickman, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Arjun Bakshi, utredare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lena Hammarberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Olle Josephson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-02-23 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Lars Do Lindgren, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Katri Linna, ombudsman mot etnisk diskriminering, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Jorge Rivera, projektledare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Joakim Scheele, projektledare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Emma Sterky, kansliråd, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elin Strand, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2009-12-31
Expert : Bilge Tekin Befrits, fr.o.m. 2008-06-09 t.o.m. 2008-12-08
Expert : Mats Wennerholm, utvecklingschef, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Fredrik Wikström, chef för enheten organisationsstöd, fr.o.m. 2008-12-09 t.o.m. 2010-08-01
Expert : Annika Öquist, utredare, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2010-08-01
Michell Resande Alfredsson, romers riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Helena Föreningen Andersson, resandefolkets organisation, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Anneli Resande Aronsen, romers riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Sali Bogdanov, föreningen lovara i Lund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Lars Romska Demetri, kristna socialdemokrater, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Angelina Romska Dimeter-Taikon, kristna socialdemokrater, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Hillevi Romernas Furtenback, riksförbund (f.d. nodiska zigenarrådet), fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Rosita Riksförbundet Internationella Grönfors, romska och resande kvinnocenter, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Baki Romsk Hasan, kulturförening riksorganisation och center för romsk kulturutveckling (CRKA), fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Sonny Föreningen Jenfjord, resandefolkets riksorganisation, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Erland Romska Kaldaras, ungdonmsförbundet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Berisa Romska Kamalj, kulturförening riksorganisation och Center för romsk kulturutveckling, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Stefano Riksförbundet Kuzhikov, romer i europa, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Floryda Romska Lakatosz, ungdomsförbundet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Gregor Föreningen Lärlund, lovara i Lund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Sima Föreningen Millon, resandefolkets riksorganisation, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-02-13
Stefan Romernas Palison, riksförbund (f.d. nordiska zigernarrådet, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-08-01
Birger Resandefolkets Rosengren, romanoa riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Eva Resandefolkets Rosengren, romanoa riksförbund, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-10-06
Allan Centralförbundet Roma Schwartz, international, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-08-01
Hilda Centralförbundet Roma Svart, international, t.o.m. 2010-08-01
Huvudsekreterare : Ann-Marie Algemo, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2010-02-28
Sekreterare : Marianne (avliden) Håkansson, fr.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Elisabet Idermark, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2010-07-25
Sekreterare : Domino Kai, fr.o.m. 2007-03-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2008-04-23 t.o.m. 2010-09-02
Sekreterare : Tiina Ritzén Kievilö, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Elin Strand, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Manuel Tan Marti, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2009-12-31
Sekreterare : Ulf Öfverberg, fr.o.m. 2009-02-02 t.o.m. 2010-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:55 Romers rätt – en strategi för romer i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utbildning av kontakttolkar (U 2004:05) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om utbildning av kontakttolkar (U 2004:05)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:101 och dir. 2005:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:37 Tolkutbildning - nya former för nya krav
Medverkande :
Särskild utredare : Stig Lundström, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Else Berglund, analytiker, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Björn Berselius, kansliråd, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Kerstin Björkholm, byråchef, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Jennie Fors, auktoriserad rättstolk, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Anna-Lena Gemming, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Signild Håkansson, handläggare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Lena Isaksson, advokat, fr.o.m. 2004-12-14 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Jonas Jonsson, verksjurist, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Ali Labriz, auktoriserad rättstolk, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Raija Metso-Korpela, chef, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Ulla Pålsson, projektledare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Gunnar Sommarin, pressekreterare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Malin Ryttberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Expert : Riitta Öberg Hörnqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2004-10-26 t.o.m. 2005-05-10
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2004-09-28 t.o.m. 2005-05-10
Sekreterare : Kerstin Svensson, sakkunnig, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-05-10
Assistent : Lena Enstam, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-05-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:37 Tolkutbildning – nya former för nya krav [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av teckenspråkets ställning (S 2003:12) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av teckenspråkets ställning (S 2003:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:169, dir. 2005:40 och dir. 2005:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:29 Teckenspråk och teckenspråkiga. Kunskaps- och forskningsöversikt
SOU 2006:54 Teckenspråk och teckenspråkiga. Översyn av teckenspråkets ställning
Medverkande :
Särskild utredare : Torgny Danielsson, fr.o.m. 2004-01-19
Sakkunnig : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-24
Sakkunnig : Klara Grundberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-23
Sakkunnig : Katarina Höög, kansliråd, fr.o.m. 2005-09-13
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-01
Sakkunnig : Lars Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-29 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Rebecka Randler, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-09-12
Sakkunnig : Catharina Wettergren, kansliråd, fr.o.m. 2004-09-21
Sakkunnig : Anna Westerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2004-09-20
Sakkunnig : Carin Åberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2004-10-31
Expert : Karin Andrée-Heissenberger, stf. föreståndare, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Mona-Britt Broberg, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Greger Bååth, generaldirektör, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Christina Herder, handläggare, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Eva Jannerlid, konsulent, fr.o.m. 2005-11-28
Expert : Olle Josephson, docent, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Birgitta Larsson, utredare, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Tomas Larsson, dövkonsulent, fr.o.m. 2004-05-24 t.o.m. 2005-11-28
Expert : Lars-Åke Wikström, förbundsordförande, fr.o.m. 2004-05-24
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2004-05-24
Huvudsekreterare : Christer Degsell, fr.o.m. 2004-03-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Barbro Allardt Ljuggren, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2005-06-30
Sekreterare : Anna-Sofia Quensel, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredare om Boken och kulturtidskriften (Ku 1996:06) [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]
Utredare om Boken och kulturtidskriften (Ku 1996:06)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:85.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:141 Boken i tiden - slutbetänkande Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anna-Greta Leijon, direktör, fr.o.m. 1996-12-09 t.o.m. 1997-10-17
Expert : Kristina Ahlinder, direktör, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : Joneta Belfrage, bibliotekarie, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : John Erik Forslund, förbundsdirektör, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : Anna-Sofia Quensel, grafiker, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : Thomas Rönström, direktör, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : Barbro Thomas, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : Birgit Gunnarssom, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-09-29
Expert : Inger Wadman-Kaaling, fr.o.m. 1997-02-17 t.o.m. 1997-10-31
Huvudsekreterare : Marianne von, fr.o.m. 1997-01-15 t.o.m. 1997-10-31
Nina Ulvelius, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1997-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:85 Boken och kulturtidskriften

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:141 Boken i tiden [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman