Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna-Sara Lind

Sök kontaktuppgifter till Anna-Sara Lind på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna-Sara Lind

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna-Sara Lind medverkat i ( 3 st. ):

Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer (Ju 2019:02) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Kommittén om förbud mot rasistiska organisationer (Ju 2019:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-04
Direktiv för kommittén, se dir. 2019:39 och dir. 2020:134
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget ska redovisas senast den 30 april 2021.
Medverkande :
Ordförande : Dag Mattsson, justitieråd, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Jonny Cato, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Ida Karkiainen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Jon Karlfeldt, f.d. partistyrelsesammankallande, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Ingemar Kihlström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Martin Kinnunen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Louise Meijer, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Marta Obminska, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Maria Strömkvist, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Erik Wassén, advokat, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Ledamot : Linda Westerlund Snecker, riksdagsledamot, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Sakkunnig : Johanna Gustafsson, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-05-04
Sakkunnig : Norah Lind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Anna Uppfeldt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-12 t.o.m. 2021-05-04
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Daniel Godman, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-10-03 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Fredrik Hallström, biträdande enhetschef, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Magnus Johansson, vice överåklagare, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Henrik Lycke, verksamhetsexpert, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2019-10-02
Expert : Heléne Lööw, docent, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Expert : Ylva Norling Jönsson, lagman, fr.o.m. 2019-09-26 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Lisa Löfberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-11-11 t.o.m. 2021-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:27 Ett förbud mot rasistiska organisationer [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om grundlagsskyddade fri- och rättigheter (Ju 2018:09) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
Kommittén om grundlagsskyddade fri- och rättigheter (Ju 2018:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:92, dir. 2019:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:44 Grundlagsskadestånd - ett rättighetsskydd för enskilda
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2018-08-30 t.o.m. 2020-07-30
Ledamot : Anti Avsan, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Agneta Börjesson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Hanna Gerdes, folkrätts- och människorättsjurist, fr.o.m. 2019-05-21
Ledamot : Jonas Gunnarsson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Jon Karlfeldt, f.d. partistyrelsesammankallande, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Ingemar Kihlström, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Sanne Lennström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Louise Meijer, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Laila Naraghi, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Madeleine Sjöstedt, f.d. borgarråd, fr.o.m. 2019-03-19 t.o.m. 2019-05-20
Ledamot : Per Söderlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Jessica Wetterling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Ledamot : Linda Ylivainio, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-03-19
Sakkunnig : Manne Heimer, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-11-01
Sakkunnig : Mats Holmqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Bertil Bengtsson, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna Erman, byråchef, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2018-11-01
Expert : Ola Wiklund, advokat, fr.o.m. 2018-11-01
Sekreterare : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Jacob Aspegren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2020-07-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:44 Grundlagsskadestånd – ett rättighetsskydd för enskilda [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
OPS-utredningen (S 2018:01) [ Avslutad 2020 ] [ Expert ]
OPS-utredningen (S 2018:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:9, dir. 2018:36 och dir. 2019:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:15 Strukturförändring och investering i hälso- och sjukvården – lärdomar från exemplet NKS
Medverkande :
Särskild utredare : Sofia Wallström, generaldirektör, fr.o.m. 2018-04-18
Expert : Karl Bergstrand, ämnesråd, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Helena Cantù, kansliråd, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Nils-Eric Gustafsson, f.d. ekonomidirektör, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Matilda Hårdänge, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Anna-Sara Lind, professor, fr.o.m. 2019-01-01
Ledamot : Magnus Mähring, professor, fr.o.m. 2019-01-01
Expert : Lina Schött, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-01-01
Ledamot : Ulrika Winblad, docent, fr.o.m. 2019-01-01
Sekreterare : Fredrik Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-12-02
Sekreterare : Tim Holappa, jurist, fr.o.m. 2019-08-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Lars Karlander, jurist, fr.o.m. 2019-07-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Lars Karlander, jurist, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-11-22
Sekreterare : Tina Nilsson, J enhetschef, fr.o.m. 2018-04-16 t.o.m. 2020-02-16
Sekreterare : Svante Rasmuson, f.d. enhetschef, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:15 Strukturförändring och investering i hälso- och sjukvården [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman