Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna-Maria Engqvist

Sök kontaktuppgifter till Anna-Maria Engqvist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna-Maria Engqvist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Anna-Maria Engqvist medverkat i:

Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Kommittén för modernare byggregler (N 2017:05)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-02-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:22
Lokal : Garnisonen, 13 33 Stockholm, 08-405 85 07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:106 Nystart för byggstandardiseringen genom stärkt samverkan
SOU 2018:51 Resurseffektiv användning av byggmaterial
SOU 2019:68 Modernare byggregler - förutsägbart, flexibelt och förenklat
Medverkande :
Ordförande : Kurt Eliasson, fr.o.m. 2017-02-23 t.o.m. 2019-12-19
Ledamot : Anna Sander, fr.o.m. 2017-03-23 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Sophie Ahlstrand, kansliråd, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Charlotte Jansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Helena Lund, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-06-09 t.o.m. 2018-01-24
Sakkunnig : Helena Strigård, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2017-06-08
Expert : Anna-Bie Agerberg, handläggare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-09-09
Expert : Jonas Andersson, arkitekt/SAR/MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-05-13
Expert : Hans von Axelson, utredare, fr.o.m. 2019-05-14 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Tomas Berggren, senior rådgivare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Philip Fridborn Kempe, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-01-26 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Anders Gerde, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2018-04-23
Expert : Erik Gravenfors, utredare, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Hedelin, avdelningschef, fr.o.m. 2018-04-24 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ingrid Hernsell Norling, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Christer Larsson, stadsbyggnadsdirektör, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Johan Larsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-09-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Patrik Perbeck, enhetschef, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Ulla Rosenius, arkitekt MSA, fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Expert : Kaisa Svennberg, teknisk dr., fr.o.m. 2017-05-10 t.o.m. 2019-12-19
Huvudsekreterare : Johanna Ode, fr.o.m. 2017-03-13 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Maria Brogren, fr.o.m. 2017-05-22 t.o.m. 2017-12-21
Sekreterare : Tomas Carlsson, fr.o.m. 2018-08-06 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Caroline Cronsioe, fr.o.m. 2017-05-08 t.o.m. 2017-12-20
Sekreterare : Anna-Maria Engqvist, fr.o.m. 2017-05-15 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Jonas Hammarlund, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Marie Hult, fr.o.m. 2018-03-28 t.o.m. 2018-04-12
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2017-07-10 t.o.m. 2019-12-23
Sekreterare : Marja Lundgren, fr.o.m. 2017-10-23 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Tove Lundmark Söderberg, fr.o.m. 2019-03-11 t.o.m. 2019-12-20
Sekreterare : Anders Sjelvgren, fr.o.m. 2017-04-18 t.o.m. 2017-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2017:22 Genomgripande översyn av Boverkets byggregler m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman