Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Segerstedt

Sök kontaktuppgifter till Anna Segerstedt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Segerstedt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Segerstedt medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:106, dir. 2020:131
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Hunhammar, måldirektör, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Miriam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Mirjam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Moa Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-06
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Håkan Johansson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Håkan Johansson, nationella samordnare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-11-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pierre Schellekens, avd. chef Europakommissionen, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-10-16
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2020-09-07
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Huvudsekreterare : Anna Elofsson, teknologie licentiat, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-09-07
Huvudsekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2021-01-08 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Lina Jonsson, nationalekonom, fr.o.m. 2021-01-04 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Helene Lindblom, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Helene Lindblom, fr.o.m. 2021-02-02 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Mellin, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-10-30
Sekreterare : Magdalena Pucher, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-02-07
Sekreterare : Magdalena Pucher, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:48 I en värld som ställer om – Sverige utan fossila drivmedel 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om styrmedel för att främja användning av biobränsle för flyget (M 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Utredningen om styrmedel för att främja användning av biobränsle för flyget (M 2018:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:10
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:11 Biojet för flyget
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Wetterstrand, vd, fr.o.m. 2018-02-22
Expert : G Stefan Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Fredrik Backa Brandt, utredare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Pål Börjesson, professor, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Ina Engelbrektson Müller, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Maria Fiskerud, projektledare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Johan Holmér, stf enhetschef, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Mikael Johannesson, forskningschef, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Lina Kinning, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Jonas Lindmark, handläggare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Max Ohlsson, handläggare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Jonas Åkerman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01
Sekreterare : Anna Elofsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-03-01
Sekreterare : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:11 Biojet för flyget [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Klimatpolitiska vägvalsutredningen (M 2018:07) [ Avslutad 2020 ] [ Sakkunnig ]
Klimatpolitiska vägvalsutredningen (M 2018:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-07-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:4 Vägen till en klimatpositiv framtid
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa-Britt Karlsson, generaldirektör, fr.o.m. 2018-07-18
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Annika Billstein Andersson, tekniskt råd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Per Bodin, miljömålssamordnare, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-05-23
Expert : Christel Cederberg, bitr. professor, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Svante Claesson, projektledare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Karin Comstedt Webb, hållbarhetschef, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Maria Dirke, expert klimatfrågor, jordbruk, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Frida Edström, utredare, fr.o.m. 2019-05-29
Expert : Gustaf Egnell, forskare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Lars Ekberg, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-05-23
Expert : Hillevi Eriksson, klimat- och bioenergispecialist, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Linda Flink, expert energi och klimat, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Moa Forstorp, handläggare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Mathias Fridahl, bitr. lektor, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Susanne Gerland, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Jenny Gode, energiexpert, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Ola Hansén, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Emi Hijino, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Per Holm, klimatpolitikansvarig, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-05-24
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Gunnar Lindén, naturvårdsexpert, fr.o.m. 2019-09-09
Expert : Anders Lyngfelt, professor, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Michael Löfroth, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Julien Morel, klimatanalytiker, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-09-08
Expert : Hans Nilsgård, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Karolina Norbeck, kraftvärmeansvarig, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Björn Sjöberg, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2019-05-24
Expert : Helena Sjögren, miljödirektör, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Thomas Sundqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Erik Särholm, energi- och klimatstrateg, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Svante Söderholm, senior rådgivare, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Ebba Tamm, produkt- och miljöexpert, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Björn Telenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Karin Vestlund Ekerby, doktor skogsskötsel, fr.o.m. 2018-10-15 t.o.m. 2019-09-08
Expert : Caroline Westblom, vik. klimatsakkunnig, fr.o.m. 2018-10-15
Expert : Anna Åberg, geolog och utredare, fr.o.m. 2018-10-15
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2018-10-01
Sekreterare : Björn Boström, handläggare, fr.o.m. 2018-09-20 t.o.m. 2019-06-30
Sekreterare : Björn Boström, handläggare, fr.o.m. 2019-08-15 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Eva Karlson Jernbäcker, utredare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-11-15
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, utredare, fr.o.m. 2019-11-18 t.o.m. 2020-01-31
Sekreterare : Mattias Lundblad, forskare, fr.o.m. 2018-11-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2018-09-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2020:4 Vägen till en klimatpositiv framtid [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om ekologisk kompensation (M 2016:03) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Utredningen om ekologisk kompensation (M 2016:03)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:34 Ekologisk kompensation - Åtgärder för att motverka nettoförluster av biologisk mångfald och ekosystemtjänster, samtidigt som behovet av markexploatering tillgodoses
Medverkande :
Särskild utredare : Håkan Wåhlstedt, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Helena Andreasson, jur.kand, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Ingmar Andersson, utredare, HaV, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Lars Berg, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Anna Berglund, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Kerstin Brinnen, branschjurist, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Frederic Forsmark, reservatshandläggare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Thomas Hahn, forskare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Johan Hjalmarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Märit Izzo, kvalifcerad utredare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Ingrid Johansson, tekniskt råd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Inge Karlström, rådman, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Jörgen Pettersson, miljöekonom, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Sonja Preuss, naturvårdshandläggare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Gunilla Renbjer, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Anna Segerstedt, fr.o.m. 2016-08-16 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Kristina Sjödin, projektledare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Anders Sjölund, senior sakkunnig, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Karin Sparrman, kansliråd, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Åsa Sterte, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2016-08-15
Expert : Per-Olof Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Jörgen Sundin, handläggare, NV, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Jan Terstad, avdelningschef, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Charlotta Zetterberg, professor, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Expert : Ulrika Åkerlund, utredare, fr.o.m. 2016-06-13 t.o.m. 2017-04-28
Sekreterare : Karolina Ardesjö Lundén, fr.o.m. 2016-05-09 t.o.m. 2017-05-10
Sekreterare : Jim Nilsson, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2017-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman