Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anna Felländer

Sök kontaktuppgifter till Anna Felländer på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anna Felländer

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anna Felländer medverkat i ( 3 st. ):

Betalningsutredningen (Fi 2020:12) [ Pågående ] [ Sakkunnig ]
Betalningsutredningen (Fi 2020:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:133
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 30 november 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Kinberg Batra, civilekonom, fr.o.m. 2020-12-11
Sakkunnig : Sinan Akdag, digital expert, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Bo Becker, professor, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Max Brimberg, senior adviser, fr.o.m. 2021-08-23
Sakkunnig : Rickard Eriksson, ekonomisk analytiker, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Anna Felländer, founder, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Louise Grabo, generalsekreterare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Ingela Grönquist, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Thomas Hagberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Fredrika Hed Rosén, samordnare, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Eva Julin, biträdande avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Bengt Nilervall, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Per Sonnerby, departementsråd, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Annika Stenström, sakkunnig ekonom, fr.o.m. 2021-04-27 t.o.m. 2021-08-22
Sakkunnig : Aron Verständig, senior jurist, fr.o.m. 2021-04-27
Sakkunnig : Elin Wihlborg, professor, fr.o.m. 2021-04-27
Anders Dahlberg, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2021-05-10
Dennis Dioukarev, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2021-05-10
Hampus Hagman, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2021-05-10
Carl B. Hamilton, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-05-10
Mattias Karlsson, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-05-10
Ingela Nylund Watz, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2021-05-10
Karolina Skog, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2021-05-10
Håkan Svenneling, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2021-05-10
Huvudsekreterare : Fredrik Wiklund Bystedt, revisionsdirektör, fr.o.m. 2021-01-01
Sekreterare : Maia Senior Legal Councel Drangel Wallbrand, fr.o.m. 2021-06-01
Sekreterare : Ragnar Olofsson, utredare, fr.o.m. 2021-03-01
Sekreterare : Katja Rehnberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-03-26 t.o.m. 2022-03-26
Sekreterare : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2021-03-15 t.o.m. 2021-09-14
Sekreterare : Peter Svensson, analytiker, fr.o.m. 2021-09-15 t.o.m. 2021-10-14
Sekreterare : Sara Vinnefors, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:133 Statens roll på betalningsmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om anpassning till nya förutsättningar för taxi och samåkning (N 2015:05) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Utredningen om anpassning till nya förutsättningar för taxi och samåkning (N 2015:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:81 och dir. 2016:27
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:86 Taxi och samåkning - idag, i morgon och i övermorgon
Medverkande :
Särskild utredare : Amy Rader Olsson, fr.o.m. 2015-08-01 t.o.m. 2016-12-01
Expert : Bo Bylund, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Tommie Börjesson, kansliråd, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Henrik Carlborg, jurist, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Anna Felländer, digialiserings- och framtidsekonom, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Enar Lundgren, ämnesråd, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Lars-Göran Mattsson, professor, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Karin Morild, sakkunnig, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Lise Pripp, projektledare, fr.o.m. 2016-02-10
Expert : Maria Åkerlund, utredare, fr.o.m. 2016-02-10
Sekreterare : Hanna Forsell Louarn, fr.o.m. 2015-10-15 t.o.m. 2016-12-01
Sekreterare : Åsa Johansson, fr.o.m. 2015-12-14 t.o.m. 2016-12-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:86 Taxi och samåkning – i dag, i morgon och i övermorgon [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 2012:61, dir. 2012:122, dir. 2013:108, dir. 2015:18 och dir. 2015:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:31 En digital agenda i människans tjänst - Sveriges digitala ekosystem, dess aktörer och drivkrafter
SOU 2014:13 En digital agenda i människans tjänst - en ljusnande framtid kan bli vår
SOU 2015:28 Gör Sverige i framtiden - digital kompetens
SOU 2015:65 Om Sverige i framtiden - en antologi om digitaliseringens möjligheter
SOU 2015:91 Digitaliseringens tranformerande kraft - vägval för framtiden
Temarapport Digitalisering för ett hållbart klimat
SOU 2016:85 Digitaliseringens effekter på individ och samhälla - fyra temarapporter
SOU 2016:89 För digitalisering i tiden
Temarapport 2016:01 Det datadrivna samhället
Temarapport 2016:02 Det sociala kontraktet i en digitaltid
Temarapport 2016:04 Den högre utbildningens roll i en digitaltid
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Gulliksen, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Kristina Alexandersson, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Johanna Berg, projektledare, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Jenny Birkestad, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karin Bradley, biträdande lektor, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Maja Brisvall, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Niklas Derouche, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anne-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anna Felländer, chefsekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Forslund, chefsstrateg, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Mikael Hansson, kommunikatör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Stefan Henningsson, klimat- och innovationsrådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Jan Hylén, konsult, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Shahyan Khan, strategikonsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Kerstin Lindvall, hållbarhetschef, fr.o.m. 2015-03-25 t.o.m. 2015-12-30
Expert : Cecilia Marlow, civilekonom, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Paulina Modlitba Söderlund, konsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Per Mosseby, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karl Palmås, docent, fr.o.m. 2016-02-09
Expert : Rene Summer, rådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Sofia Svantesson, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Fredrik Söderqvist, ekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Åsa Zetterberg, sektionschef, fr.o.m. 2015-03-25
Tf. huvudsekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2015-12-31
Huvudsekreterare : Lena Carlsson, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-03-20
Huvudsekreterare : Loth Hammar, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-04-30
Huvudsekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-01-20
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Susanne Bergman, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2015-11-03
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2012-07-02 t.o.m. 2014-01-21
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Isobel Hadley-Kamptz, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Jeanette Krusell, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Nicklas Liss Larsson, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Andreas Richter, fr.o.m. 2014-05-02 t.o.m. 2015-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman