Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Marie Johansson-Sahlin

Sök kontaktuppgifter till Ann-Marie Johansson-Sahlin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Marie Johansson-Sahlin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Marie Johansson-Sahlin medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén om genetisk integritet (S 2001:01) [ Avslutad 2004 ] [ Ledamot ]
Kommittén om genetisk integritet (S 2001:01)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-03-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:20, dir. 2002:58 och dir. 2003:167
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:119 Rättslig reglering av stamcellsforskning
SOU 2004:20 Genetik, integritet och etik
Medverkande :
Ordförande : Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 2001-03-09
Ledamot : Ingrid Andersson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 2002-11-01
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Åsa Gyberg-Karlsson, laboratorievetare, fr.o.m. 2002-11-01
Ledamot : AnnMarie Johansson-Sahlin, socionom, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Ledamot : Per Landgren, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Bertil Persson, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-06-01
Ledamot : Lennart Rohdin, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Leif Aringer, överläkare, fr.o.m. 2003-09-01
Sakkunnig : Bo Barrefelt, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-08-31
Sakkunnig : Gisela Dahlquist, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Erik Forsse, kansliråd, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-10-31
Sakkunnig : Charlotte Hall, ämnesråd, fr.o.m. 2003-01-15
Sakkunnig : Göran Hermerén, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Staffan Nilsson, fil.doktor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Anna Nitzelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-02-28
Sakkunnig : Ulf Pettersson, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Thomas Utterström, departementsråd, fr.o.m. 2001-06-01
Sakkunnig : Jan Wahlström, professor, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Martin Agell, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2002-09-16
Expert : Elisabeth Blennow, överläkare, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Anne-Christine Centerstig, utredare, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Carl Falck, förbundsjurist, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Göran Flood, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-09-30
Expert : Thomas Fredén, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Marie Hosinsky, förbundsekonom, fr.o.m. 2001-10-01
Expert : Karin Lien, socialförsäkringsexpert, fr.o.m. 2001-06-01
Expert : Jan Nordin, direktör, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2001-11-14
Sekreterare : Hans-Gunnar Axberger, fr.o.m. 2001-04-23 t.o.m. 2003-10-31
Sekreterare : Katarina Persson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2004-03-24
Sekreterare : Ann-Louise Roos, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2004-02-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:119 Rättslig reglering av stamcellsforskning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:20 Genetik, integritet och etik [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Samboendekommittén (Ju 1997:07) [ Avslutad 1999 ] [ Ledamot ]
Samboendekommittén (Ju 1997:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:75.
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:104 Nya samboregler
Medverkande :
Ordförande : Karin Lindell, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Rune Berglund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Sven Bergström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Chris Heister, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ann-Marie Johansson-Sahlin, socionom, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Christin Nilsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ola Ström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-06-11
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Erik Wassén, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-12 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Anders Ygeman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Anne Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Inger Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Örjan Teleman, advokat, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman mot diskriminering på grund av sexuell läggning, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ingrid Åkerman, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Monica Felding, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:75 Utvärdering av sambolagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:104 Nya samboregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman