Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann Schlyter

Sök kontaktuppgifter till Ann Schlyter på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann Schlyter

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann Schlyter medverkat i ( 2 st. ):

Utvecklingspolitiska utredningen (UD 1999:04) [ Avslutad 2002 ] [ Ledamot ]
Utvecklingspolitiska utredningen (UD 1999:04)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-09
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Maj-Lis Lööw, f.d. EU-parlamentariker, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Viola Furubjelke, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Reynold Furustrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Göran Lennmarker, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Bertil Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Åke Pettersson, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Marianne Samuelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Anne Schlyter, teknologie dr., fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Madeleine Sjöstedt, generalsekreterare, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Ledamot : Anders EU-parlamentariker Wijkman, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Sakkunnig : Ragne Beiming, internationell sekreterare, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Sakkunnig : Bo Landin, direktör, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Sakkunnig : Alfhild Petrén, chef för utvecklingssektionen vid Rädda Barnen, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2002-03-15
Sakkunnig : Margaretha Ringström, rådgivare och f.d. direktor, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-03-15
Sakkunnig : Svante Sandberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2001-09-10
Expert : Anders Ahnlid, departementsråd, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2000-12-20
Expert : Lennart Båge, departementsråd, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Stefan Emblad, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-03-15
Expert : Marika Fahlén, ambassadör, t.o.m. 2002-03-15
Expert : Carin Norberg, avdelningschef Sida/DESCO, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-03-15
Expert : Kajsa Olofsgård, fr.o.m. 2000-09-10 t.o.m. 2002-03-15
Expert : Gunilla Olsson, departementsråd, fr.o.m. 2001-04-01 t.o.m. 2002-03-15
Expert : Lena Sundh, departementsråd, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-12-20
Expert : Per Thege, fr.o.m. 2000-09-21 t.o.m. 2002-03-15
Expert : Peter Westman, departementsråd, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2000-12-20
Konsult : Anne Boschini, fr.o.m. 2001-02-15 t.o.m. 2001-09-15
Samordnare : Tove Strauss, fr.o.m. 2000-11-06 t.o.m. 2001-02-26
Samordnare : Margareta Wennlund, fr.o.m. 2000-11-20 t.o.m. 2001-04-30
Huvudsekreterare : Mia Horn af Rantzien, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-05-15
Bitr. sekreterare : Agneta R. Johansson, jur.kand, fr.o.m. 2000-04-27 t.o.m. 2002-05-15
Bitr. sekreterare : Torgny Holmgren, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2002-05-15
Bitr. sekreterare : Lars-Ove Ljungberg, fr.o.m. 2000-03-01 t.o.m. 2002-05-15
Assistent : Elisabet Åkerblom, pol.mag., fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2002-04-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:96 Globkom, Kommittén om Sveriges politik för global utveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Nationalkommittén (UD 1992:05) för Förenta nationernas konferens om befolkning och utveckling 1994 [ Avslutad 1995 ] [ Ledamot ]
Nationalkommittén (UD 1992:05) för Förenta nationernas konferens om befolkning och utveckling 1994
Departement : utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1992:55.
Lokal : U-avdelningen, UD, Rosenbad.
Utredningen har avgett :
UD Ny serie II:49 Stockholm 1995 Förenta Nationernas konferens om befolkning och utveckling. Kairo den 5-13 september 1994. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Alf Samuelsson, T statssekreterare
Ledamot : Erik-Olof Backlund, professor
Ledamot : Jan Bergqvist, led. av riksdagen /S
Ledamot : Karl-Göran Biörsmark, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Johan Brohult, led. av riksdagen /nyd
Ledamot : Marc Bygdeman, professor
Ledamot : Lars-Olof Edström, ambassadör
Ledamot : Gösta SCB Guteland, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Christer Hallerby, statssekreterare
Ledamot : Elisabeth Hellström, kansliråd UD/Pol 3:3, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Marianne Jönsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Elisabeth Landgren, statistikchef, fr.o.m. 1994-01-01
Ledamot : Katarina Lindahl, förbundssekreterare
Ledamot : Kerstin Lindahl-Kiessling, professor Emerita
Ledamot : Bertil Socialdepartementet Mathsson, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Helena Leg Nilsson, läkare
Ledamot : Bertil Person, led. av riksdagen /m
Ledamot : Sture Persson, sakkunnig
Ledamot : Henrik UD Salander
Ledamot : Ann Schlyter, arkitekt
Ledamot : Carl Tham, generaldirektör
Ledamot : Rickard Ulfvengren, led. av riksdagen /nyd
Ledamot : Anders Wijkman, generaldirektör
Expert : Anita Aperia, professor
Expert : Erik-Olof Backlund, professor
Expert : Anders Bjurner, ambassadör
Expert : Kerstin Lindahl-Kiessling, professor Emerita
Expert : Katarina Lindahl, förbundssekreterare
Expert : Helena Nilsson, leg. läkare
Expert : Bertil Mathsson, sakkunnig
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman