Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann Carlson Ericsson

Sök kontaktuppgifter till Ann Carlson Ericsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann Carlson Ericsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann Carlson Ericsson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om en reformerad gymnasieskola (U 2007:01) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om en reformerad gymnasieskola (U 2007:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-02-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:8 och 2007:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:27 Framtidsvägen - en reformerad gymnasieskola
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Ferm, f.d. förvaltningschef, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Bente Björk, kansliråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Berndt Ericsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Erik Henriks, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ingärd Hilborn, chefsjurist, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 2007-05-22 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Per-Gunnar Rosengren, utredare, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Gudrun Wirmark, ämnesråd, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Ulrika Åkderdahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-20 t.o.m. 2008-03-31
Huvudsekreterare : Eva Edström-Fors, projektledare, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-05-09
Sekreterare : Christer Blomkvist, gymnasieinspektör, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Björn Johansson, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-04-30
Sekreterare : Jonas Olofsson, fr.o.m. 2007-11-15 t.o.m. 2008-01-15
Sekreterare : Cecilia Sandberg, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-05-01 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Anna Tammelin-Östlind, undervisningsråd, fr.o.m. 2007-03-19 t.o.m. 2008-03-31
Sekreterare : Magnus Åhammar, rådman, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2008-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:8 En reformerad gymnasieskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:143 Tilläggsdirektiv till Gymnasieutredningen (U 2007:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:27 Framtidsvägen – en reformerad gymnasieskola [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Lärarutredningen – om behörighet och auktorisation (U 2006:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Lärarutredningen - om behörighet och auktorisation (U 2006:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:31, dir. 2006:140, dir. 2007:117 och dir. 2008:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Björkman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2006-03-28 t.o.m. 2006-11-07
Särskild utredare : Jörgen Ullenhag, fr.o.m. 2006-11-14 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Camilla Asp, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Ann Carlsson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2007-09-16
Expert : Peter Fagerlund, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Ann-Britt Gabrielsson, utredare, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Jacob Heister, t.f. rådman, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Hans Albin Larsson, fr.o.m. 2006-11-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Myrna Smitt, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-22 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Leif Svensson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Peter Syrén, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Christer Toftenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-09-17 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Emma Bernerskog, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-17 t.o.m. 2008-06-08
Sekreterare : Jacob Heister, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-02-23
Sekreterare : Kerstin Hultgren, avdelningskoordinator, fr.o.m. 2006-06-19 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare : Leif Svensson, revisionsdirektör, fr.o.m. 2006-07-17 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:52 Legitimation och skärpta behörighetsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Delegationen för utbildning utan timplan i grundskolan (U 1999:08)
Departement : Utbildnings- och kulturdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-11-18
Direktiv för delegationen, se dir. 1999:90, dir. 2003:173 och dir. 2005:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:35 Utan timplan - med målen i sikte - delbetänkande
SOU 2005:101 Utan timplan - för målinriktat lärande - slutbetänkande från Timplanedelegationen
SOU 2005:102 Utan timplan - forskning och utvärdering - En antologi från Timplanedelegationen
Medverkande :
Ordförande : Ingrid Lindskog, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-10-31
Ordförande : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ann Carlson Ericsson, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-02-19
Ledamot : Ragnar Eliasson, stabschef, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Louise Fernstedt, sektionschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ingemar Gullstam, enhetschef, fr.o.m. 2003-09-22 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Lars Hallenberg, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Ann-Christin Larsson, fr.o.m. 2000-12-18 t.o.m. 2002-10-06
Ledamot : Monica Lundström, rektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Maud Molander, ombudsman, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Marianne Svanheim, utbildningsråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2004-03-30
Ledamot : Marie Säll, avdelningschef, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-12-17
Ledamot : Magnus Wallerå, ombudsman, fr.o.m. 2002-10-07 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Ewa Wiklund Jonsson, utvecklingsledare, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-02-20 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Ragnar Eliasson, skolråd, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2005-06-07
Sakkunnig : Annika Falkenborn, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-16 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2001-10-16
Sakkunnig : Anna Skeppstedt, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-12-31
Sakkunnig : Jan-Erik Östmar, undervisningsråd, fr.o.m. 2005-06-08 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Sofia Larsson, sekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-03-30
Sekreterare : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Therese Wallqvister, undervisningsråd, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-08-20
Sekreterare : Anna Wolrath, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2005-11-30
Bitr. sekreterare : Annika Andersson, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2003-01-17
Assistent : Eva Pettersson, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2004-09-30
Assistent : Sonia Redondo Benjaminson, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2005-06-30
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen för översyn av det statliga stödet till kompletterande skolor (U 1997:04) [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen för översyn av det statliga stödet till kompletterande skolor (U 1997:04)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:42.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:11 Fristående utbildningar med statlig tillsyn inom olika områden Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ann-Cathrine Haglund, landshövding, fr.o.m. 1997-03-06 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Ann Carlson-Ericsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Kerstin Molander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Marta Olsson, utredare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Leif Strandberg, utredare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Mats Söderberg, sekreterare, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Mikael Åberg, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Expert : Magnus Åhammar, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-02-01
Sekreterare : Margareta Wiström, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-04-07 t.o.m. 1998-02-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:11 Fristående utbildningar med statlig tillsyn inom olika områden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman