Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anita Wickström

Sök kontaktuppgifter till Anita Wickström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anita Wickström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anita Wickström medverkat i ( 9 st. ):

Barnrättighetsutredningen (S 2013:08) [ Avslutad 2016 ] [ Särskild utredare ]

Barnrättighetsutredningen (S 2013:08)


Beteckning : S 2013:08
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2017-03-28
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2013-03-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:35, dir. 2014:86 och dir. 2015:17
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wickström, Anita, fr.o.m. 2013-03-27
Sakkunnig : Corell, Helena, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2015-09-29
Sakkunnig : Borgström, Johan, fr.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Goldbeck-Löwe, Camilla, fr.o.m. 2013-05-16 t.o.m. 2013-06-02
Sakkunnig : Falk, Mattias, fr.o.m. 2013-06-03 t.o.m. 2013-11-10
Sakkunnig : Hellner Kirstein, Charlotte, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Nilsson, Åsa, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Palmstierna, Charlotte, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Strandberg, Jenny, fr.o.m. 2013-05-16
Sakkunnig : Östberg, Moa, fr.o.m. 2014-02-05 t.o.m. 2015-11-19
Expert : Hammarberg, Thomas, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Jänterä-Jareborg, Maarit, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Laakso Utvik, Kirsi, fr.o.m. 2014-06-05
Expert : Malmberg, Fredrik, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Sjösten, Mats, fr.o.m. 2013-05-16
Expert : Åhman, Karin, fr.o.m. 2013-05-16
Allerstrand, Hampus, fr.o.m. 2015-08-28 t.o.m. 2015-10-06
Bennvik, Emma, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-04-07
Bertilsdotter Nilsson, Amanda, fr.o.m. 2013-06-27
Cederborg, Ann-Christin, fr.o.m. 2013-10-10
Englundh, Elizabeth, fr.o.m. 2015-10-07
Eriksson, Lisa, fr.o.m. 2013-06-27
Fagerholm, Karin, fr.o.m. 2013-10-02
Gustafsson Hertell, Hanna, fr.o.m. 2013-06-27
Heilborn, Christina, fr.o.m. 2013-06-27
Jansson, Thomas, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Johansson, Pia, fr.o.m. 2013-10-10
Karlsson, Lenita, fr.o.m. 2013-08-23
Lundahl, Lisa, fr.o.m. 2015-04-08
Lundberg, Anna, fr.o.m. 2013-10-10
Långberg, Bodil, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2015-02-03
Mattsson, Ola, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-10-01
Mattsson, Titti, fr.o.m. 2013-10-10
Schiratzki, Johanna, fr.o.m. 2013-10-10
Singer, Anna, fr.o.m. 2013-10-10
Sjölander, Cecilia, fr.o.m. 2015-02-04
Stenhammar, Ann-Marie, fr.o.m. 2013-06-27
Stern, Rebecca, fr.o.m. 2013-10-10
Symreng, Jesper, fr.o.m. 2013-08-23
Vinnerljung, Bo, fr.o.m. 2013-10-10 t.o.m. 2014-01-09
Wiklund, Hannah, fr.o.m. 2013-06-27 t.o.m. 2013-08-22
Sekreterare : Dieden, Anna, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Gustafsson, Ewa, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2016-02-29
Sekreterare : Holmqvist, Anna, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2015-04-30
Sekreterare : Philipson, Sara, fr.o.m. 2015-05-11 t.o.m. 2016-02-29

Rapporter

SOU 2016:19Barnkonventionen blir svensk lag
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:19 Barnkonventionen blir svensk lag [ pdf|Ikon för riksdagen ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)


Beteckning : Ju 2002:09
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2006-02-27
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Karlstedt, Göran, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Bergman, Ann-Catrin, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Eldensjö, Kjell, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Engzell, Bitte, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Gustavsson, Sven-Åke, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hellquist, Solveig, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Hägg, Carina, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Israelsson, Margareta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Linderborg, Tanja, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Lindestam, Åsa, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tornberg, Stefan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Axelsson, Marie, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Carlsson, Nils-Fredrik, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Choate, Abigail, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Kuttenkeuler, Anne, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sangborn, Johan, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Sunesson, Per-Anders, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Almebäck, Bengt, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eiserman, Christer, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Elfver-Lindström, Eva, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Sjösten, Mats, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Salvall, Eva-Charlotte, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Åhsberg, Margita, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31

Rapporter

SOU 2005:43Vårdnad – Boende – Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Underhållsstödsutredningen (S 2002:07) [ Avslutad 2003 ] [ Särskild utredare ]

Underhållsstödsutredningen (S 2002:07)


Beteckning : S 2002:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2004-03-04
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:39
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wickström, Anita, fr.o.m. 2002-03-07
Sakkunnig : Ludwigs, Fredrik, fr.o.m. 2002-10-14
Sakkunnig : Lönnerholm, Sverker, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2002-10-13
Sakkunnig : Nyman, Torkel, fr.o.m. 2002-10-14
Sakkunnig : Olofsson, Kristina, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Orrell, Margareta, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Waltersson, Frank, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : André, Torgny, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Bejstam, Lars, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Carrborg, Charlotte, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Jacobsson, Kerstin, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Jalmert, Lars, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Marnell, Anna, fr.o.m. 2002-04-02
Sekreterare : Hållenius, Charlotta, fr.o.m. 2002-03-11 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Nilsson, Tom, fr.o.m. 2002-06-01 t.o.m. 2003-04-30

Rapporter

SOU 2003:42Ett reformerat underhållsstöd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:39 Översyn av lagen om underhållsstöd

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:42 Ett reformerat underhållsstöd [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]

Kommittén om barn i homosexuella familjer (Ju 1999:02)


Beteckning : Ju 1999:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2002-02-26
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-02-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:5
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Andersson, Elving, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Carlström, Marianne, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Dahl, Annica, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Halvarsson, Isa, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Markström, Elisebeht, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pålsson, Chatrine, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Pärssinen, Raimo, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Stafilidis, Tasso, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Staver, Kerstin, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Tolgfors, Sten, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Ygeman, Anders, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Kindlund, Sören, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Fredriksson, Ulla, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Gustavsson, Torgny, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Heilborn, Christina, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Helmadotter, Ann-Marie, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Henningsson, Margret, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Håkansson, Per-Arne, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Spira, Heinz, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Svensson, Börje, fr.o.m. 1999-12-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Taliercio, Concetta, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Walch, Margarete, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ytterberg, Hans, fr.o.m. 1999-04-21 t.o.m. 2001-01-31
Huvudsekreterare : Salvall, Eva-Chalotte, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2001-03-04

Rapporter

SOU 2001:10Barn i homosexuella familjer
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:5 Barn i homosexuella familjer

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:10 Barn i homosexuella familjer [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]

Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskildabestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07)


Beteckning : S 1999:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2001-02-28
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:43
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Eberstein, Susanne, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Björklund, Agneta, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Pettersson, Gun-Marie, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Sandström, Lena, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Wickström, Anita, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Vinnerljung, Bo, fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Hollander, Anna, fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Konradsson, Bo, fr.o.m. 1999-08-01
Sekreterare : Amgren, Catharina, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Hagbard, Sigbritt, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-10-22

Rapporter

SOU 2000:77Omhändertagen – samhällets ansvar för utsatta barn och unga
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:77 Omhändertagen – Samhällets ansvar för utsatta barn och unga [ pdf |Paragraftecken ]
Interdepartemental arbetsgrupp (S 1996:F) med uppdrag att utarbeta en rapport om tillämpningen och genomförandet i Sverige av FN:s konvention om barnets rättigheter till Kommittén för barnets rättigheter under artikel 43 i FN:s konvention om barnets rättigheter [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Interdepartemental arbetsgrupp (S 1996:F) med uppdrag att utarbeta en rapport om tillämpningen och genomförandet i Sverige av FN:s konvention om barnets rättigheter till Kommittén för barnets rättigheter under artikel 43 i FN:s konvention om barnets rättigheter Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1997
Medverkande :
Ordförande : Billy Thorstenson, departementsråd
Ledamot : Ann Franzén, kansliråd
Ledamot : Eva Hammar, kansliråd
Ledamot : Monica Magnuson, departementssekreterare
Ledamot : Elisabeth Norrby, departementssekreterare
Ledamot : Charlotta Wickman, departementssekreterare
Ledamot : Anita Wickström, hovrättsassessor
Ledamot : Helen Westlund, jur.kand
Sekreterare : Björn Norrhäll, ämnessakkunnig
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Barnkommittén (S 1996:01) [ Avslutad 1997 ] [ Sakkunnig ]

Barnkommittén (S 1996:01)


Beteckning : S 1996:01
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-03
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:15.
Lokal :
0123456789

Sammansättning


Ordförande : Romanus, Gabriel, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : De, Sten, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-13
Ordförande : Ek, Lena, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Iskra, Aldo, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Jönsson, Marianne, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Måbrink, Bertil, fr.o.m. 1996-08-23
Ordförande : Olander, Ronny, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Persson, Siw, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : Pohanka, Ragnhild, fr.o.m. 1996-03-18
Ordförande : von, Gustaf, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-08-08
Ordförande : Wågö, Liselotte, fr.o.m. 1996-08-23
Sakkunnig : Borg, Lars, fr.o.m. 1996-10-21
Sakkunnig : Hammarberg, Thomas, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Håkansson, Göran, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Sandqvist, Christina, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Stenius, Yrsa, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Sverne, Tor, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1996-12-16
Sakkunnig : Sylwander, Louise, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Wickman, Charlotta, fr.o.m. 1996-03-18
Sakkunnig : Wickström, Anita
Carlsson, Elisabeth B, fr.o.m. 1996-04-26
Graneli, Ulla, fr.o.m. 1996-04-26
Greenhill, Malin, fr.o.m. 1996-10-07
Krogius, Ingrid, fr.o.m. 1996-04-26 t.o.m. 1996-10-06
Lindgren, Lennart, fr.o.m. 1996-04-26
Långberg, Bodil, fr.o.m. 1996-04-26
Palme, Lisbeth, fr.o.m. 1996-04-26
Stenfeldt, Sofia, fr.o.m. 1996-04-26
Sekreterare : Holmberg, Barbro, fr.o.m. 1996-03-25 t.o.m. 1997-08-31
Sekreterare : Jahn, Carin, fr.o.m. 1996-03-28 t.o.m. 1997-10-05
Sekreterare : Östblom, Lennart, fr.o.m. 1997-01-13 t.o.m. 1997-08-31
Bernstein, Louise, fr.o.m. 1997-04-12 t.o.m. 1997-08-31

Rapporter

SOU 1996:115Barnkonventionen och utlännings-
lagen
SOU 1997:116Barnets bästa i främsta rummet.
FN:s konvention om barnets rättigheter för-
verkligas i Sverige
SOU 1997:116Barnets bästa – en antologi.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1996:15 Barnkonventionen och svensk rätt

Underhållsbidrags- och bidragsförskottsutredningen -93 (S 1993:09) [ Avslutad 1995 ] [ Sekreterare ]

Underhållsbidrags- och bidragsförskottsutredningen -93 (S 1993:09)


Beteckning : S 1993:09
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1996-03-15
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:82.
Lokal :
0

Sammansättning


Lundin, Anna-Karin
Sakkunnig : Antemar, Gudrun
Sakkunnig : Billum, Susanne
Sakkunnig : Ernman, Margareta
Sakkunnig : Kashefi, Bettina
Sakkunnig : Kindlund, Sören
Sakkunnig : Reimfelt, Kurt
Expert : Bodecker, Anders
Expert : Törnkvist, Birgitta
Sekreterare : Wickström, Anita t.o.m. 1995-04-09

Rapporter

SOU 1995:26Underhållsbidrag och bidragsförskott.
Del A och Del B
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:26 Underhållsbidrag och bidragsförskott – Del A och B [ pdf |Paragraftecken ]
Väg- och sjöfyllerikommittén (Ju 1992:03) [ Avslutad 1993 ] [ Sekreterare ]

Väg- och sjöfyllerikommittén (Ju 1992:03)


Beteckning : Ju 1992:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir 1991:123.
Lokal : Hovrätten för Övre Norrland, Box 384, 901 08 UMEÅ, tel. växel 090-118270
01234567891011121314151617

Sammansättning


Ordförande : Martinger, Jerry t.o.m. 1992-12-31
Ledamot : Attefors, Kenneth t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Björkman, Jan t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Jonsson, Elver t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Lantz, Kenneth t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Rasmussen, Birgitta t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Thorén, Rune t.o.m. 1992-12-18
Ledamot : Åbark, Ulla-Britt
Expert : Andersson, Anette t.o.m. 1992-12-18
Expert : Brattgård, Erik t.o.m. 1992-12-18
Expert : Colliander, Per t.o.m. 1992-12-18
Expert : Franson, Johan t.o.m. 1992-12-18
Expert : Jaldung, Håkan t.o.m. 1992-12-18
Expert : Laurell, Hans t.o.m. 1992-12-18
Expert : Rune, Christer t.o.m. 1992-12-18
Expert : Trulsson, Rolf t.o.m. 1992-12-18
Sekreterare : Wickström, Anita t.o.m. 1993-01-31

Rapporter

SOU 1992:131Grovt Rattfylleri och Sjöfylleri.
Uppdraget är därmed avslutat.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:131 Grovt rattfylleri och sjöfylleri [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman