Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Andreas Kannesten

Sök kontaktuppgifter till Andreas Kannesten på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Andreas Kannesten

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Andreas Kannesten medverkat i ( 4 st. ):

Klimaträttsutredningen (M 2019:05) [ Pågående ] [ Expert ]
Klimaträttsutredningen (M 2019:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:101, dir. 2020:87 och dir. 2021:50
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 maj 2022.
Utredningen har avgett :
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Danielsson, landshövding, fr.o.m. 2019-12-19 t.o.m. 2022-05-14
Expert : Susanne Adlercreutz, utredningssekreterare, fr.o.m. 2021-05-03 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jessica Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-09-15 t.o.m. 2021-06-29
Expert : Li Axrup, miljörättsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2021-08-15
Expert : Joel Björk-Werner, kansliråd, fr.o.m. 2022-02-23
Expert : Kerstin Blom Bokliden, miljöexpert, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sebastian Carbonari, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-06-30 t.o.m. 2022-03-17
Expert : Sverker Carlsson Jagers, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jan Darpö, professor emeritus, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Karin Dunér, enhetschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Oskar Engblom, kraftsystemanalytikern, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Simon Engelhardt, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-03 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kristina Forsbacka, doktorand, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Jenny Forslund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-09-09
Expert : Lena Gipperth, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Klaus Hammes, chefsekonom, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Annika Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-02
Expert : Josia Hort, jurist, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Lina Håkansdotter, avdelningschef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Viktoria Ingman, ämnesråd och gruppchef, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-09-14
Expert : Karolina Isaksson, docent, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Magnus Jacobsson, enhetschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-02-22
Expert : Rikard Janson, chefsjurist, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Håkan Johansson, senior sakkunnig klimat, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-15 t.o.m. 2022-05-02
Expert : Tomas Kåberger, professor, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Kajsa Lindström, kansliråd, fr.o.m. 2021-10-18
Expert : Marie Malmenius, utredare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Sofie Mååg, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-10-18
Expert : Daniel Norstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Christina Olsen Lund, rådman och docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Martin Persson, docent, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Johan Pettersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Jon Resmark, landskapsarkitekt, fr.o.m. 2022-02-23
Expert : Mattias Schriever-Abeln, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Erik Särnholm, verksamhetsledare, fr.o.m. 2021-04-15 t.o.m. 2022-05-15
Expert : Patrik Söderholm, professor, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2021-04-15
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-03-19 t.o.m. 2020-10-14
Expert : Katarina Welin, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-10 t.o.m. 2022-02-13
Huvudsekreterare : Monica Daoson, rådman, fr.o.m. 2020-02-01 t.o.m. 2022-05-30
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2021-08-16 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Li Axrup, verksjurist, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Fredrik Holstein, utredare, fr.o.m. 2020-10-12 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : David Mjureke, ämnesråd, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-04-29
Sekreterare : Ina Müller Engelbrektson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-02-10 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2021-09-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Anders Roth, mobilitetsexpert, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-05-15
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2021-04-12 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Alexandra Venander, beredningsjurist, fr.o.m. 2022-01-01 t.o.m. 2022-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:21 En klimatanpassad miljöbalk för samtiden och framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om utfasning av fossila drivmedel och förbud mot försäljning av nya bensin- och dieseldrivna bilar (M 2019:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-12-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:106, dir. 2020:131
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 juni 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Sven Hunhammar, måldirektör, fr.o.m. 2019-12-19
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Sakkunnig : Viktor Gunnarsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Pia-Maria Lindroos, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Miriam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-02-01
Sakkunnig : Mirjam Münnich Vass, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sakkunnig : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Yvonne Andersson-Sköld, professor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Moa Eklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-11-16
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Maria Grahn, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Kristina Holmgren, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-09-06
Expert : Camilla Hållén, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Daniel Johansson, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Håkan Johansson, nationell samordnare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Håkan Johansson, nationella samordnare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-11-15
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Martin Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Magnus Lindgren, senior sakkunnig, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Åsa Löfgren, docent, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pierre Schellekens, avd. chef Europakommissionen, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2020-10-16
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Eric Sjöberg, doktor, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2020-09-07
Expert : Pia Sundbergh, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Anna Ullström, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2020-04-27 t.o.m. 2021-01-31
Expert : Per Öhlund, utredare, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Huvudsekreterare : Anna Elofsson, teknologie licentiat, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-09-07
Huvudsekreterare : Magdalena Pucher, fr.o.m. 2021-01-08 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Lina Jonsson, nationalekonom, fr.o.m. 2021-01-04 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2020-04-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Eva Karlsson Jernbäcker, civilingenjör, fr.o.m. 2021-02-01 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Helene Lindblom, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2021-02-01
Sekreterare : Helene Lindblom, fr.o.m. 2021-02-02 t.o.m. 2021-05-31
Sekreterare : Anna Mellin, utredningsledare, fr.o.m. 2020-09-01 t.o.m. 2020-10-30
Sekreterare : Magdalena Pucher, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-03-01 t.o.m. 2021-02-07
Sekreterare : Magdalena Pucher, sekreterare, fr.o.m. 2020-09-08 t.o.m. 2021-02-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:48 I en värld som ställer om – Sverige utan fossila drivmedel 2040 [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om styrmedel för att främja användning av biobränsle för flyget (M 2018:01) [ Avslutad 2019 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om styrmedel för att främja användning av biobränsle för flyget (M 2018:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:10
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:11 Biojet för flyget
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Wetterstrand, vd, fr.o.m. 2018-02-22
Expert : G Stefan Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Fredrik Backa Brandt, utredare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Pål Börjesson, professor, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Ina Engelbrektson Müller, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Maria Fiskerud, projektledare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Johan Holmér, stf enhetschef, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Mikael Johannesson, forskningschef, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Emmi Jozsa, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Lina Kinning, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Jonas Lindmark, handläggare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Max Ohlsson, handläggare, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Anna Segerstedt, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-01
Expert : Jonas Åkerman, forskningsledare, fr.o.m. 2018-09-01
Sekreterare : Anna Elofsson, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-03-01
Sekreterare : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:11 Biojet för flyget [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Biogasmarknadsutredningen (M 2018:06) [ Avslutad 2019 ] [ Expert ]
Biogasmarknadsutredningen (M 2018:06)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:45, dir. 2019:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:63 Mer biogas! - för ett hållbart Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa Westlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-05-31 t.o.m. 2019-12-31
Expert : John Andersson, handläggare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Niklas Bergman, expert, energifrågor, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Linda Burenius Magnusson, styrelseordförande, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Pål Börjesson, professor i miljö- och energisystem, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Ellenor Grundfelt, ansvarig för styrmedel och remisser, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Therése Hindman Persson, chefsekonom, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Andreas Kannesten, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Lina Kinning, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Henrik Kjellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Tommy Lundgren, docent, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Teréz Palffy, rådgivare, fr.o.m. 2019-05-20 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Caroline Steinwig, rådgivare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-06
Expert : Karin van der Salm, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Filip Vestling, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-05-06
Expert : Nanna Wikholm, handläggare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Anna Wistrand, handläggare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Expert : Wilhelm Wojtasik, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2019-12-31
Huvudsekreterare : Roger Berggren, utskottsråd, fr.o.m. 2018-06-04 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Bengt Billquist, utskottsråd, fr.o.m. 2019-10-08 t.o.m. 2019-11-29
Sekreterare : Robin Jacobsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-10-09 t.o.m. 2019-12-31
Sekreterare : Liv Lundberg, forskare, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-06-20
Sekreterare : Liv Lundberg, forskare, fr.o.m. 2019-08-15 t.o.m. 2019-09-15
Sekreterare : Liv Lundberg, forskare, fr.o.m. 2019-09-23 t.o.m. 2019-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2019:63 Mer biogas! För ett hållbart Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman