Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Nyman

Sök kontaktuppgifter till Anders Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Nyman medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om vanvård i den sociala barnavården (S 2006:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om vanvård i den sociala barnavården (S 2006:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:75, dir. 2007:167 och dir. 2010:04
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:99 Vanvård i social barnavård under 1900-talet
SOU 2011:61 Vanvård i social barnavård - Slutrapport
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johansson, utredare, fr.o.m. 2006-08-15
Expert : , Asklund, Lars 1:e arkivarie, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Marie Sallnäs, docent, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Ingrid Söderlind, docent, fr.o.m. 2009-01-01
Expert : Bo Vinnerljung, professor, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Björn Wrangsjö, docent, fr.o.m. 2007-02-08
Expert : Carolina Överlien, fil.dr., fr.o.m. 2007-02-08
Sekreterare : Lii Drobus, fr.o.m. 2007-09-01
Sekreterare : Emma Foberg, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2011-11-30
Sekreterare : Johanna Hedström, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Anders Nyman, fr.o.m. 2006-10-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Petra Rinman, fr.o.m. 2006-10-09 t.o.m. 2011-03-06
Sekreterare : Johanna Sköld, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Susann Teiling, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2011-04-15
Sekreterare : Per-Erik Åström, fr.o.m. 2007-09-01 t.o.m. 2011-09-30
Assistent : Johanna Hedström, fr.o.m. 2008-03-31 t.o.m. 2008-08-31
Assistent : Christina Christoffersen, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:99 Vanvård i social barnavård under 1900-talet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:61 Vanvård i social barnavård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:76 och dir. 2005:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:81 Källan till en chans - nationell handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården
Medverkande :
Ordförande : Annika Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-09-05
Ledamot : Magdalena Andersson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Marita Aronsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Christer Engelhardt, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Maria Hassan, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Alf Norberg, mentalskötare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, f.d. led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Stig-Olof Tingbratt, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Lars Alexandersson, projektledare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-11-30
Sakkunnig : Catharina Espmark, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-07-10
Sakkunnig : Urban Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-01
Sakkunnig : Nils FoU-direktör Åkesson, fr.o.m. 2003-11-01
Expert : Gunvor Andersson, professor, fr.o.m. 2004-03-01
Expert : Karin Tengvald, direktör, fr.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Gunilla Cederström, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Birgitta Hagström, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-10-14
Sekreterare : Maria Krönmark, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Anders Nyman, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman