Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Bornefalk

Sök kontaktuppgifter till Anders Bornefalk på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Bornefalk

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Bornefalk medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén om stabiliseringspolitik för full sysselsättning vid svenskt medlemskap i valutaunionen (Fi 2000:07) [ Avslutad 2002 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén om stabiliseringspolitik för full sysselsättning vid svenskt medlemskap i valutaunionen (Fi 2000:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-26
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:62 Stablitet och stabiliseringspolitik i EMU - delbetänkande
SOU 2002:16 Stabiliseringspolitik i valutaunionen
Medverkande :
Ordförande : Bengt Johansson, K Å ambassadör, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-05-31
Ledamot : Lars Calmfors, professor, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Ingemar Hansson, generaldirektör, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Nils Lundgren, fil.dr., fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Inga Persson, professor, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Irma Rosenberg, chefsekonom, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Dan Andersson, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Anders Bornefalk, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Jan Bröms, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Jan Herin, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Veronica Nilsson, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-02-22
Sakkunnig : Roland Spånt, fr.o.m. 2001-02-23 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Torben Andersen, fr.o.m. 2001-02-14 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Jan Bröms, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Mats Granér, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Yngve Lindh, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Henry Ohlsson, fr.o.m. 2001-02-28 t.o.m. 2002-03-12
Sekreterare : Stefan Ackerby, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-03-12
Bitr. sekreterare : Mikael Apel, fr.o.m. 2001-04-20 t.o.m. 2002-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:62 Stabilitet och stabiliseringspolitik i EMU [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:16 Stabiliseringspolitik i valutaunionen [ pdf |Paragraftecken ]
KNAS-utredningen (N 2000:12) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
KNAS-utredningen (N 2000:12)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:97 och dir. 2003:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:54 Semesterlagen och övriga ledighetslagar - översyn och förenkling
Medverkande :
Ordförande : Hans Karlsson, fr.o.m. 2001-01-24 t.o.m. 2003-02-28
Ordförande : Isa Skoog, fr.o.m. 2002-12-02 t.o.m. 2003-06-30
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-01-29
Ledamot : Laila Bjurling, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Gunilla Carlsson, fr.o.m. 2001-01-30 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Barbro Feltzing, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Nils-Göran Holmqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Rolf Kenneryd, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Maria Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Erik Ullenhag, jur.kand., fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Ledamot : Anders Wiklund, pappersarbetare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Jonas Alberg, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Inger Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-12-08
Sakkunnig : Bo Barrefelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Anders Bornefalk, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Charlotte Bucht, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Ola Gustafsson, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2003-02-16
Sakkunnig : Anders Stålsby, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Sakkunnig : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Martina Elfgren Lilja, fr.o.m. 2002-04-09 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anders Englund, avdelningschef, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Kurt Eriksson, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Jens Karlsson, chefsjurist, fr.o.m. 2001-05-02 t.o.m. 2003-06-17
Expert : Anna Lynèl, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2002-04-08
Expert : Jonas Malmberg, docent, fr.o.m. 2001-03-06 t.o.m. 2003-06-17
Inga-Lill Engström, förhandlingsdirektör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-18
Ann Garö, förhandlare, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-04-06
Håkan Meijer, förste vice ordförande, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Erland Olauson, kanslichef, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Ann-Charlotte Olsson, fr.o.m. 2003-04-07 t.o.m. 2003-06-17
Annelie Roswall Ljunggren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Margareta Sandberg, arbetsrättsjurist, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Karl-Olof Stenqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Marie-Louise Strömgren, ombudsman, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-17
Huvudsekreterare : Per Ewaldsson, fr.o.m. 2001-03-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Joa Bergold, fr.o.m. 2001-06-01 t.o.m. 2002-05-31
Sekreterare : Mats Essemyr, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Ingemar Göransson, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Katarina Novák, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2003-06-17
Sekreterare : Annika Århammar, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman