Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Anders Blanck

Sök kontaktuppgifter till Anders Blanck på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Anders Blanck

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Anders Blanck medverkat i ( 6 st. ):

Samverkansgrupp till Regeringskansliets samordningsfunktion för life science (N 2018:B) [ Ledamot ]
Samverkansgrupp till Regeringskansliets samordningsfunktion för life science (N 2018:B)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-02-27
Uppdraget beräknas vara slutfört 27 februari 2020.
Medverkande :
Ordförande : Anders Lönnberg, generalkommissarie, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Göran Ando, styrelseordförande, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Carl Bennet, ordförande, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Anders Blanck, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-28
Ledamot : Helen Dannetun, rektor, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Jonas Ekstrand, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Anderas Henriksson, vice ordförande, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Darja Idaksson, konsult, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Jan-Olof Jacke, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Anna Lefevre Skjöldebrand, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Fredrik Lennartsson, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Lars Liljedahl, förvaltningschef, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Lotta Ljungqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Ann-Sofie Lodin, regiondirektör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Anders Lönnberg, generalkommissarie, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Anna Nilsson Vindefjärd, generalsekreterare, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Ole Petter Ottersen, rektor, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Sara Riggare, ingenjör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Heidi Stensmyren, förbundsordförande, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Ledamot : Mikael Wiberg, forsknings- och utbildningsdirektör, fr.o.m. 2018-02-27 t.o.m. 2020-02-27
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen med uppgift att genomföra en översyn av prissättningen på produkter inom läkemedelsförmånen (S 2002:C) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2002 ] [ Ordförande ]
Arbetsgruppen med uppgift att genomföra en översyn av prissättningenpå produkter inom läkemedelsförmånen (S 2002:C)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2002:53 Prissättning inom läkemedelsförmånerna
Medverkande :
Ordförande : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Stefan Back, läkare, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Magdalena Brasch, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Birgitta Bratthall, kansliråd, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Ulrica Dyrke, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Ann Einerth, ekonom, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Per Matses, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Elin Michelsen, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Eva Tarselius Hallgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-25
Ledamot : Monica Törnlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-03-07
Ledamot : Anders Wessling, apotekare, fr.o.m. 2002-03-07
Sekreterare : Helena Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-03-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2002:53 Prissättning inom läkemedelsförmånerna [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2003 ] [ Ordförande ]
Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-02
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2003:56 Högspecialiserad sjukvård - kartläggning och förslag
Medverkande :
Projektledare : Per Bengtsson, kanslichef, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Ann-Christin Filipsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Gudmar Lundquist, f.d. sjukhusdirektör, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-31
Ämnessakkunnig : Lennart Persson, professor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Peter Aspelin, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Johan Calltorp, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Karin Christensson, sjukhusdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Arne Johansson, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Peter Lönnroth, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Jan Nilsson, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Anna-Stina Nordmark-Nilsson, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Bengt Norrving, administrativ direktör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Ingalill Rahm Hallberg, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Olle Stendahl, professor, fr.o.m. 2003-01-01
Expert : Birgitta Strandvik, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Ordförande : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Catarina Andersson Forsman, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Jan Brithon, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lars-Åke Flood, direktör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Ellen Hyttsten, direktör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Egon Jonsson, direktör, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-06
Ledamot : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Tore Löwstedt, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Nina Rehnqvist, generaldirektör, fr.o.m. 2003-03-07
Ledamot : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ordförande : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Magdalena Brasch, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-01
Ledamot : Charlotta Gustavsson, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Dan Johansson, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-15
Ledamot : Karin Röding, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Lennart Tingvall, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-10-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2003:56 Högspecialiserad sjukvård – Kartläggning och förslag [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av läkemedelsförmånen (S 1999:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:143 Rapport om förskrivningsregler. Förtydligande om gällande regler för att ett läkemedel skall ingå i läkemedelsförmånen.
SOU 2000:86 Den nya läkemedelsförmånen + bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Olof Edhag, f.d. överdirektör, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2000-02-08
Sakkunnig : Marianne Boivie, projektledare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Kjell Ellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Henrik Gaunitz, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-04-09
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2000-04-10
Sakkunnig : Anders Hedberg, ekonom, fr.o.m. 1999-11-18
Sakkunnig : Sven Hegelund, chefsekonom, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-14
Sakkunnig : Pontus Johansson, ekonom, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 1999-11-17
Sakkunnig : Gabriella Kollander-Fållby, sekreterare, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Charlotta Lokrantz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-05-02
Sakkunnig : Stojan Zavisic, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23
Sakkunnig : Lennart Östblom, kansliråd, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 2000-02-07
Expert : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-06-23 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Per Carlsson, professor, fr.o.m. 1999-08-30
Expert : Anders Carlsten, förbundsordförande, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Catharina Lindberg, enhetschef, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Thomas Lönngren, produktionschef, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Håkan Mandahl, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Berndt Nilsson, organisationsordförande, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Ragnar Norrby, professor, fr.o.m. 1999-06-23
Expert : Tony Rydberg, apoteksdirektör, fr.o.m. 1999-10-15
Expert : Britt-Marie Skoglösa, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-02-08
Expert : Mats Widerström, överläkare, fr.o.m. 1999-06-23
Sekreterare : Anita Berlin-Wahlén, forskningschef, fr.o.m. 1999-11-01
Sekreterare : Gunnar Fahlberg, f.d. chefsjurist, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2000-09-15
Sekreterare : Bengt Sjöberg, chefsjurist, fr.o.m. 1999-07-19 t.o.m. 2000-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1999:35 Översyn av läkemedelsförmånen

Förtidspensionsutredningen (S 1997:03) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Förtidspensionsutredningen (S 1997:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:9.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:166 Ohälsoförsäkringen. Trygghet och aktivitet
SOU 1997:189 Ohälsoförsäkringen. Övergångs- bestämmelser
SOU 1998:106 Unga i ohälsoförsäkringen. Tid för aktivitet och utveckling. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Anna Hedborg, generaldirektör, fr.o.m. 1997-01-16
Sakkunnig : Stefan Ackerby, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Anders Blanck, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Marianne Jenryd, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-05
Sakkunnig : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1998-02-22
Sakkunnig : Stefan Oscarson, t.f. departementsråd, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sakkunnig : Joakim Palme, docent, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-02-24
Sakkunnig : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Olof Bergvall, förbundsordförande, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Andrzej Dudziuk, programmerare, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Ann Johansson-Sandén, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Hans Karlsson, byrådirektör, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Dan Ljungberg, byrådirektör, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Karin Lund, utredare, fr.o.m. 1997-02-05
Expert : Ingemar Svensson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Expert : Rolf Westin, enhetschef, fr.o.m. 1998-02-22
Expert : Anna Karin Ågren, nationalekonom, fr.o.m. 1997-02-05 t.o.m. 1998-01-30
Sekreterare : Bengt-Olle Andersson, försäkringskonsult, fr.o.m. 1997-02-12 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Tomas Forenius, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-03-16
Sekreterare : Mikael Müller, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-08-04 t.o.m. 1998-09-17
Sekreterare : Ove Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-05-12 t.o.m. 1998-01-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen (U 1995:14) om funktionshindrade elever i skolan (FUNKIS)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:134.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:167 Gymnasieutbildning för vissa ungdomar med funktionshinder - delbetänkande
SOU 1998:66 FUNKIS - funktionshindrade elever i skolan Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ingegerd Wärnersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Lennart Allard, kommunstyrelseledamot, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Margitta Edgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Kenneth Eklindh, avdelningschef, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Eva Frunk-Lind, personaldirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Sofia Jonsson, studerande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-01-31
Ledamot : Inger Larsson, fritidspedagog, fr.o.m. 1996-03-18 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Svante W. Nordh, kommundirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Leif Wikman, socialnämndsordförande, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Ledamot : Anna Åkerhielm, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-12-14
Sakkunnig : Anders Blanck, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Eva Edström-Fors, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1996-07-11
Sakkunnig : Laina Kämpe, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Lena Landgren, överdirektör, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Monica Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-22 t.o.m. 1997-09-14
Sakkunnig : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-07-12 t.o.m. 1998-05-04
Sakkunnig : Heléne Ängmo, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1997-12-17
Expert : Margareta Anjou, utbildningschef, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Birgitta FOU-handläggare Göthberg, fr.o.m. 1996-03-06 t.o.m. 1998-05-04
Expert : Eva Jacobsson, direktör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1996-03-05
Huvudsekreterare : Eva Wallberg, organisationsdirektör, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Sekreterare : Karin Andrée-Heissenberger, planerare, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1998-05-31
, fr.o.m. 1996-11-18 t.o.m. 1998-03-15
Karin Karlsson, fr.o.m. 1997-04-21 t.o.m. 1998-05-04
Ingrid Karlström, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1998-05-24
Karin Karlsson, assistent, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1997-04-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman