Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Allan Nyrén

Sök kontaktuppgifter till Allan Nyrén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Allan Nyrén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Allan Nyrén medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om begränsning av alkoholbranschens sponsring inom idrotten, m.m. (S 2001:03) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om begränsning av alkoholbranschens sponsring inom idrotten, m.m. (S 2001:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:65 Alkoholbranschens idrottssponsring och alkohol vid ungdomsevenemang m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Gun Neuman, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2001-07-01
Sakkunnig : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Knut Dreyer, länspolismästare, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-04-14
Sakkunnig : Maria Ellior, polisintendent, fr.o.m. 2002-09-05
Sakkunnig : Bo Hesselgren, sektionschef, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-03-07
Sakkunnig : Karin Renman Hagelroth, departementsråd, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-09-01
Sakkunnig : Maria Renström Törnblom, kansliråd, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Yvonne Stein, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Kenneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-09-13
Sakkunnig : Karin Wistrand, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-09-01
Sakkunnig : Marianne Åbyhammar, ställföretr. konsumentombudsman, fr.o.m. 2002-03-08 t.o.m. 2002-09-03
Sakkunnig : Angela Öst, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Cathrine Andersson, informationschef, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Sara Deltér, förbundssekreterare, fr.o.m. 2001-09-13 t.o.m. 2002-12-14
Expert : Michael Englund, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Rolf Jönsson, handläggare, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Mikael Salzer, marknadsdirektör, fr.o.m. 2001-09-13
Expert : Mårten Törnqvist, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-12-15
Sekreterare : Mikael Bentzer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2003-08-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Alkoholutredningen (S 1998:02) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Alkoholutredningen (S 1998:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-03-12
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:19 och dir. 1998:52.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:156 Alkoholpolitikens medel
SOU 2000:59 Bestämmelser om alkoholdrycker
SOU 2000:60 Bestämmelser om teknisk sprit m.m.
Medverkande :
Ordförande : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Monica Falck, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Marianne Förander, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Sakkunnig : Margaretha Granborg, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Christian Groth, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Beatrice Hernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Jessica Karlberg Lagrelius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-05-15 t.o.m. 1999-11-30
Sakkunnig : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1998-04-01
Sakkunnig : Johan Montelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-01-31
Sakkunnig : Magnus Rydén, sakkunnig, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Hans Agnéus, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Conny Eklund, kemist, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Louise Heckscher, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-05-31
Expert : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Petra Johfur, byrådirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Peter Mattson, direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-04-01
Expert : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 1998-04-01 t.o.m. 1999-01-31
Expert : Jan Thagesson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Peter Carlsten, tillståndschef, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 2000-05-31
Sekreterare : Karin Sederholm, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-08-20 t.o.m. 2000-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén (Jo 1997:02) om livsmedelstillsynen [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Kommittén (Jo 1997:02) om livsmedelstillsynen
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-02-06
Direktiv för se dir. 1997:25.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:61 Livsmedelstillsyn i Sverige. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Ag, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 1997-04-01
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-04-01
Ledamot : Michael Hagberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-04-01
Ledamot : Örjan Nilsson, docent, fr.o.m. 1997-04-01
Ledamot : Kerstin Svenson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1997-04-01
Expert : Lars Amundsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Rolf Brattström, veterinär, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Bo Ericsson, direktör, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Ulf Henricsson, länsråd, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Bengt Ingerstam, generalsekreterare, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Börje Karlsson, enhetschef, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Rein Karm, direktör, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Anders Lindström, kanslichef, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Irene Lindström, utredare, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Kerstin Löfroth, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-01-19
Expert : Jan Movitz, direktör, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Ann-Christine Nordstrand, civilingenjör, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Allan Nyrén, direktör, fr.o.m. 1997-08-20
Expert : Sven Rydberg, förste stadsveterinär, fr.o.m. 1997-05-02
Expert : Ann-Jeanette von, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-02 t.o.m. 1998-01-18
Sekreterare : Gunilla Henrysdotter, jurist, fr.o.m. 1998-01-07 t.o.m. 1998-04-07
Sekreterare : Erik Lindgren, organisationsdirektör, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-05-24
Sekreterare : Göran Sandbäck, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:25 Livsmedelstillsynen

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:61 Livsmedelstillsyn i Sverige [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om samverkan angående information kring bruk av alkohol, dess risker och skadeverkningar mellan branschorganisationer, försäkringsbolag och berörda myndigheter, (OAS) (S 1997:02) [ Avslutad 2001 ] [ Ledamot ]
Kommittén om samverkan angående information kring bruk avalkohol, dess risker och skadeverkningar mellan branschorganisationer,försäkringsbolag och berörda myndigheter, (OAS) (S 1997:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-09-09
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:3.
Kommittén har upphört fr.o.m. den 1 april 2001. (Beslut den 25 april 2001).
Utredningen har avgett :
SOU 1998:26 Från hembränt till Mariakliniken - fakta om ungdomar och svartsprit
SOU 1998:154 OAS, Oberoende AlkoholSamarbetet i framtiden
Medverkande :
Ordförande : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 1999-01-15
Ordförande : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-01-14
Ledamot : Agneta Bergqvist, departementsråd, fr.o.m. 1999-01-15
Ledamot : Paul Bergqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Anders Beskow, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1997-08-20
Ledamot : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Ledamot : Carl-Gustav Fernlund, departementsråd, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Björn Hibell, direktör, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Egon Jacobsson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1998-01-27
Ledamot : Kjell Jansson, generaldirektör, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Kjell-Olof Feldt, ordförande, fr.o.m. 1998-01-28
Ledamot : Rein Karm, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-01
Ledamot : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Hans Laurell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Peter Mattsson, direktör, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Gun Neuman, generaldirektör, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Allan Nyrén, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Gabriel Romanus, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Anitra Steen, verkst. direktör, fr.o.m. 1999-09-01
Ledamot : Bertil Swartz, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-01
Ledamot : Roland Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Christer Tegnér, direktör, fr.o.m. 1997-08-20 t.o.m. 1998-01-27
Ledamot : Mats Vangstad, länspolismästare, fr.o.m. 1997-02-01
Ledamot : Gunnar Ågren, generaldirektör, fr.o.m. 1999-12-01
Ledamot : Nils-Erik Åhmansson, direktör, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1999-02-28
Sekreterare : Johan Danielsson, projektledare, fr.o.m. 1999-09-15 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Gert Knutsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Peter Lamming, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-11-01 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Håkan Leifman, fil.dr, fr.o.m. 1998-04-01
Sekreterare : Maria Renström, programchef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1998-12-31
Sekreterare : Håkan Wrede, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 2001-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman