Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ale Friberg

Sök kontaktuppgifter till Ale Friberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ale Friberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ale Friberg medverkat i ( 2 st. ):

Arbetsgrupp med uppgift att samordna myndigheternas arbete med storstadspolitiska frågor (Ju 2005:P) [ Avslutad 2007 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppgift att samordna myndigheternas arbete med storstadspolitiska frågor (Ju 2005:P)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-07
Direktiv för PM, dnr Ju2005/9434/STO
Medverkande :
Ordförande : Lise Berg, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2006-10-06
Ordförande : Christer Hallerby, Justitiedepartementet, fr.o.m. 2006-10-10 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Lars Alexandersson, Brottsförebyggande rådet, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Karin Arvaston, Riksantikvarieämbetet, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Björn Astborn, Rikspolisstyrelsen, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Danuta Biterman, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Susanne Forssman Thullberg, Myndigheten för skolutveckling, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2006-01-31
Ledamot : Ale Friberg, Försäkringskassan, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Eva Hedman, Boverket, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Anna Hellstadius, Arbetsmarknadsstyrelsen, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Gun Johnsson, Institutet för tillväxtpolitiska studier, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Bernt Lundgren, Statens Folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Rolf Ornbrandt, Myndigheten för skolutveckling, fr.o.m. 2006-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Andreas Sandberg, Integrationsverket, fr.o.m. 2005-12-01 t.o.m. 2007-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen Från socialbidrag till arbete (S 2005:01) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]

Utredningen Från socialbidrag till arbete (S 2005:01)


Beteckning : S 2005:01
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2008-02-28
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:10, dir. 2006:72 och dir. 2006:120
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Korpi, Sture, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2007-01-25
Sakkunnig : Caryll, Maria, fr.o.m. 2006-03-08 t.o.m. 2006-04-02
Sakkunnig : Hedin, Mats, fr.o.m. 2006-08-15
Sakkunnig : Lundahl, Jessica, fr.o.m. 2005-09-01
Sakkunnig : Nyström, Per, fr.o.m. 2005-08-18
Sakkunnig : Ornbrant, Birgitta, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-08-14
Sakkunnig : Raber, Jonas, fr.o.m. 2006-04-03
Sakkunnig : Ramsberg, Francisca, fr.o.m. 2005-08-18
Sakkunnig : Sommelius, Niklas, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-11-15
Sakkunnig : Stillerud, Karin, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2005-08-31
Sakkunnig : Ståhlberg, Lisa, fr.o.m. 2006-11-16
Expert : Friberg, Ale, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Jonasson, Ingrid, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Ljungkvist, Torgny, fr.o.m. 2005-09-01
Expert : Nyman, Maria, fr.o.m. 2006-08-03
Expert : Qwarfordt, Ulf, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Redlund, Pia, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Rytkönen, Seppo, fr.o.m. 2005-08-18
Expert : Zander, Susanne, fr.o.m. 2005-08-18 t.o.m. 2006-03-07
Sekreterare : Ericson, Jonas, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Emsgård, Karin, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2006-10-31
Sekreterare : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2007-01-28
Sekreterare : Klingensjö, Leif, fr.o.m. 2005-07-11 t.o.m. 2007-02-25
Sekreterare : Löfbom, Eva, fr.o.m. 2005-09-19 t.o.m. 2006-02-26

Rapporter

SOU 2007:2Från socialbidrag till arbete
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:2 Från socialbidrag till arbete [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman