Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Rönn

Sök kontaktuppgifter till Agneta Rönn på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Rönn

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Rönn medverkat i ( 7 st. ):

En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07) [ Avslutad 2021 ] [ Huvudsekreterare ]
En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner (Fi 2020:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:88
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 24 september 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Clas Olsson, generaldirektör, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Karin Gustafsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Marie Lifvendahl, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Lina Lundgren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-09-22
Sakkunnig : Johan Wikström, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Annika Hjertkvist Nilsson, ekonomidirektör och redovisnings- och finanschef, fr.o.m. 2021-04-13 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Niclas Johansson, sektionschef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Hans Stark, ekonom, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Expert : Hans Petersson, utbildningsledare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-22
Huvudsekreterare : Agneta Rönn, seniorkonsult, fr.o.m. 2020-09-07 t.o.m. 2021-09-29
Sekreterare : Jonas Edholm, utredare, fr.o.m. 2020-10-26 t.o.m. 2021-09-14
Sekreterare : Eva Lundbäck, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-19 t.o.m. 2020-12-20
Sekreterare : Eva Lundbäck, kansliråd, fr.o.m. 2021-03-08 t.o.m. 2021-05-09
Sekreterare : Elin Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-29
Sekreterare : Daniel Santesson, chefscontroller, fr.o.m. 2020-11-01 t.o.m. 2021-08-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:88 En effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:75 En god kommunal hushållning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Ett tandvårdssystem för jämlik tandhälsa (S 2018:02) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
Utredningen om jämlik tandhälsa (S 2018:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2018:16, dir. 2020:1 och dir. 2020:115
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm, tel. 08-405 10 00
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 mars 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Veronica Palm, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-03-08
Sakkunnig : Anna Hedin, kansliråd, fr.o.m. 2018-04-09
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, ämnesråd, fr.o.m. 2019-09-05
Sakkunnig : Daniel Olai, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-09-04
Expert : Johan Blomgren, tillsynstandläkare, fr.o.m. 2018-08-06
Expert : Jan Bouveng, områdeschef, Försäkringskassan, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Hans Flodin, bedömningstandläkare, fr.o.m. 2020-02-17
Expert : Jakob Larsson, utredare, Folkhälsomyndigheten, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2019-09-04
Expert : Eva Ljung, vd, Folktandvården Stockholms län AB, Folktandvårdsföreningen, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Gun-Britt Lundin, enhetschef, Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Lars Olsson, näringspolitisk chef, Privattandläkarna, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Hilda Ralsmark, sakkunnig, Konkurrensverket, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Agneta Rönn, expert, Sveriges Kommuner och Landsting, fr.o.m. 2018-04-09 t.o.m. 2020-02-16
Expert : Gunilla Thörnwall Bergendahl, handläggare, fr.o.m. 2020-02-17
Expert : Elisabeth Wärnberg Gerdin, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2018-04-09
Expert : Ellen Wolff, utredare, fr.o.m. 2019-09-05
Sekreterare : Martin Färnsten, ämnesråd, fr.o.m. 2018-03-19
Sekreterare : Marie Forsell, jurist, fr.o.m. 2018-05-01
Sekreterare : Barbro Hjärpe, tandläkare, fr.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Patrik Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-05-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om ett förbättrat tandvårdsstöd (S 2014:06) [ Avslutad 2015 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om ett förbättrat tandvårdsstöd (S 2014:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:28
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:76 Ett tandvårdsstöd för alla - fler och starkare patienter
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Germundsson, kommunalråd och kommunstyrelsens ordförande, fr.o.m. 2014-04-01
Sakkunnig : Anna Hedin, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-10
Sakkunnig : Markus Martinelle, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Jenny Carlsson, utredare, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Andreas Cederlund, utredare, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Gun-Britt Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Lars Olsson, näringspolitisk chef, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Birgitta Rosengren, områdeschef, fr.o.m. 2014-06-10
Expert : Per Tidehag, tandvårdschef, fr.o.m. 2014-06-10
Sekreterare : Eva Lidén, fr.o.m. 2015-01-05 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Agneta Rönn, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-08-31
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2014-08-15 t.o.m. 2015-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2014:28 2008 års tandvårdsreform [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2015:76 Ett tandvårdsstöd för alla – Fler och starkare patienter [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Assistansersättningsutredningen (S 2013:07) [ Avslutad 2014 ] [ Särskild utredare ]
Assistansersättningsutredningen (S 2013:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-03-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:34
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:09 Förändrad assistansersättning - en översyn av ersättningssystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Rönn, expert, fr.o.m. 2013-05-02
Sakkunnig : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-27
Sakkunnig : Helena Johnsson, kansliråd, fr.o.m. 2013-09-09
Sakkunnig : Inger Laudon, kansliråd, fr.o.m. 2013-05-27
Sakkunnig : Susanna Pålsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-05-27
Sakkunnig : Olle Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-05-27 t.o.m. 2013-09-08
Expert : Matilda Hansson, utredare, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : Johan Hedlin, avdelningschef, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : Therese Karlberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : , Kölhed, Pelle 2:e vice ordförande HSO, fr.o.m. 2013-05-27
Expert : Peter Sjöquist, ekonom, fr.o.m. 2013-05-27
Sekreterare : Viktoria Bergström, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2014-02-23
Sekreterare : Christina Janzon, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-02-14
Sekreterare : Bessam Saleh, fr.o.m. 2013-05-20 t.o.m. 2014-02-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:34 Översyn av ersättningen för personlig assistans [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2014:9 Förändrad assistansersättning – en översyn av ersättningssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Fi 2010:02) om kommunsektorn och konjunkturen [ Avslutad 2011 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen (Fi 2010:02) om kommunsektorn och konjunkturen
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:59 Spara i goda tider - för en stabil kommunal verksamhet Spara i goda tider - för en stabil kommunal verksamhet - Bilagedel
Medverkande :
Särskild utredare : Clas Olsson, fr.o.m. 2010-06-01 t.o.m. 2011-09-15
Sakkunnig : Kjell Ellström, fr.o.m. 2010-06-02
Sakkunnig : Mats Kinnwall, fr.o.m. 2010-06-02
Sakkunnig : Johan Stjernfält, fr.o.m. 2010-06-02 t.o.m. 2010-09-30
Sakkunnig : Anna Widenfalk, fr.o.m. 2010-10-01
Sakkunnig : Mikael Witterblad, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Anna Brink, fr.o.m. 2011-01-01
Expert : Charlotte Brunlid, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Anders Brunstedt, fr.o.m. 2010-06-02 t.o.m. 2011-01-18
Expert : Karin Gustafsson, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Håkan Jönsson, fr.o.m. 2011-01-19
Expert : Helena Knutsson, fr.o.m. 2011-02-01
Expert : Anders Nilsson, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Sofia Olsson, fr.o.m. 2010-06-02
Expert : Jenny von Greiff, fr.o.m. 2010-06-02 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Hanna Ågren, fr.o.m. 2010-06-02
Huvudsekreterare : Agneta Rönn, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2011-09-30
Sekreterare : Carl Nordén, J, fr.o.m. 2010-08-01 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Åsa Sandgren, fr.o.m. 2010-10-13 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Tomas Thorén, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2011-09-14
Jonas Andersson, fr.o.m. 2010-06-17
Mikael Gustafsson, fr.o.m. 2010-06-17
Emilia Hagberg, fr.o.m. 2010-06-17
Sonia Karlsson, fr.o.m. 2010-06-17
Eva Nypelius, fr.o.m. 2010-06-17
Göran Pettersson, fr.o.m. 2010-06-17
Anders Sellström, fr.o.m. 2010-06-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:59 Spara i goda tider – för en stabil kommunal verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av statistikinsamlingen avseende kommunal ekonomi och verksamhet (Fi 2007:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:146
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ulf Wetterberg, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-05
Sakkunnig : Anders Ekholm, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Karin Gustafsson, fr.o.m. 2008-01-07
Sakkunnig : Agneta Rönn, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Derk de Beer, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Heather Bergdahl, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Henrik Berggren, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-05-31
Expert : Camilla Eriksson, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-08-14
Expert : Anna Holmqvist, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Henrik Källsbo, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Anders Norrlid, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Per Nyström, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-14
Expert : Jonas Rydström, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Christina Sandström, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Mattias Sjöstrand, fr.o.m. 2008-01-07
Expert : Lisa Ståhlberg, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Hwan Willén, fr.o.m. 2008-12-15
Biträdande sekreterare : Ingegerd Berggren, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Marika Dagenbrink, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-02-28
Sekreterare : Bo Gertsson, fr.o.m. 2008-08-15 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Tore Melin, fr.o.m. 2007-12-01 t.o.m. 2009-03-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:25 Samordnad kommunstatistik för styrning och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (N 2004:20) Förutsättningarna för en sammanslagning av Samhall Resurs AB och Arbetslivs tjänster (ALT) [ Avslutad 2005 ] [ Särskild utredare ]
Utredningen (N 2004:20) Förutsättningarna för en sammanslagning av Samhall Resurs AB och Arbetslivs tjänster (ALT)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:42 och dir. 2004:176
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:24 Arbetslivsinriktad rehabilitering. Framtida organisation för Arbetslivstjänster och Samhall Resurs AB.
SOU 2005:46 Bättre arbetslivsinriktad rehabilitering. En fusion mellan Arbetslivstjänster och Samhall Resurs AB
Medverkande :
Särskild utredare : Agneta Rönn, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-06-05
Expert : Luis Barturén, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-06-07
Expert : Karin Hemmingsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Tobias Henmark, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Lena Klinfefall Råssjö, kansliråd, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Peter Linderoth, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Christer Måhl, ägarrepresentant, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Expert : Karolina Qvarnström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-14
Expert : Anders Rydh, ordförande, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-24
Sekreterare : Jacob Henriksson, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-06-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman