Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Isborn Lind

Sök kontaktuppgifter till Agneta Isborn Lind på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Isborn Lind

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Isborn Lind medverkat i ( 2 st. ):

Förundersökningsutredningen (Ju 2009:07) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Förundersökningsutredningen (Ju 2009:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:98 Resningsförfarandet i brottmål - återupptagande av förundersökning och rätt till biträde
SOU 2011:45 Förundersökning - objektivitet, beslag, dokumentation m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Staffan Levén, hovrättslagman, fr.o.m. 2009-05-07 t.o.m. 2011-05-31
Expert : Jörgen Almblad, överåklagare, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2010-01-12
Expert : Johan Eriksson, advokat, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Karina Hellrup, verksjurist, fr.o.m. 2010-09-30 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Sigurd Heuman, f.d. lagman, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Katrin Hollunger Wågnert, ämnesråd, fr.o.m. 2010-12-06 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Anders Jakobsson, överåklagare, fr.o.m. 2010-01-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Rickard Johansson, polisintendent, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2010-09-29
Expert : Agneta Isborn Lind, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Linda Rantén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2010-12-05
Expert : Chatrine Rudström, kammaråklagare, fr.o.m. 2010-01-18 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Susanne Södersten, kansliråd, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2010-01-17
Expert : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 2009-07-13 t.o.m. 2011-05-18
Expert : Johannes Welin, kriminalinspektör, fr.o.m. 2010-02-23 t.o.m. 2011-05-18
Sekreterare : Niklas Högdén, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-06-15 t.o.m. 2011-06-06
Sekreterare : Marie Wettersten, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2011-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Psykansvarskommittén (Ju 1999:08) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Psykansvarskommittén (Ju 1999:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar
Medverkande :
Ordförande : Sten Heckscher, rikspolischef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Christel Anderberg, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Katrine Arvidsson, sjuksköterska /mp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2000-10-08
Ledamot : Lena Isaksson, advokat /fp, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Göran Norlander, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Claes Stockhaus, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Per Svensson, kommunalråd /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helen Uliczka, biolog /mp, fr.o.m. 2000-10-09 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Gunnel Wallin, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Ingemar Vänerlöv, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Ledamot : Helena Zakariasen, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-08 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Per Ole Träskman, professor, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Sakkunniga : Dag Victor, justitieråd, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Henrik Belfrage, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Bäcklund, ämnesråd, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2001-02-25
Expert : Gunnar Engström, chefsrådgivare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Forsman, adjungerad professor, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Frances Hagelbäck Hansson, verksamhetschef, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lars Hedengran, hovrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-14 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Gunnar Holmberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Agneta Isborn Lind, chefsåklagare, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Charlotte Lenman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-03-13
Expert : Claes Lindgren, kansliråd, fr.o.m. 2001-03-29 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Perklev, departementsråd, fr.o.m. 2001-02-12 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Anders Printz, jurist, fr.o.m. 1999-10-15 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Nina Rehnqvist-Ahlberg, överdirektör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Per-Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2000-02-06
Sekreterare : Katarina Adolfson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-06-01 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Annalena Holmgren, socialkonsulent, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2000-11-30
Sekreterare : Stefan Reimer, rådman, fr.o.m. 1999-11-01 t.o.m. 2002-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:3 Psykisk störning, brott och ansvar [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman