Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Agneta Björklund

Sök kontaktuppgifter till Agneta Björklund på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Agneta Björklund

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Agneta Björklund medverkat i ( 16 st. ):

Utredningen om ekonomi och föräldrasamarbete vid särlevnad (S 2009:04) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om ekonomi och föräldrasamarbete vid särlevnad (S 2009:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-06-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:56, dir. 2010:89 och dir. 2011:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:51 Fortsatt föräldrar - om ansvar, ekonomi och samarbete för barnets skull
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Harnesk, generalsekreterare i BRIS, fr.o.m. 2009-09-03
Sakkunnig : Martina Irving Magnusson, jurist, fr.o.m. 2010-04-23
Expert : Maria Ahrengart, privatekonom, fr.o.m. 2010-04-23
Expert : Eva-Lena Arefäll, utredare, fr.o.m. 2010-04-23
Expert : Ursula Armbruster, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-23 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Ann Eva Askensten, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Gunilla Cederström, utredare, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Kristina Cunningham, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-07-01
Expert : Mårten Hultin, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Anna Marnell, utredare, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Danijela Pavic, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-10-23
Expert : Per-Anders Rydelius, professor, fr.o.m. 2009-10-23
Huvudsekreterare : Tarja Birkoff, ämnesråd, fr.o.m. 2009-08-17 t.o.m. 2011-06-30
Sekreterare : Jaan Entson, stabsjurist, fr.o.m. 2010-04-12 t.o.m. 2011-06-30
Sekreterare : Pia Fagerström, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-06-13
Sekreterare : Jessica Löfvenholm, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-06-13
Sekreterare : Sara Örnhall Ljungh, kansliråd, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2011-06-13
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn (U 2009:05) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Utredningen om översyn av skolans arbete med utsatta barn(U 2009:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-09-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:80 dir. 2010:18
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:64 "Se de tidiga tecknen" - forskare reflekterar över sju berättelser från förskola och skola
SOU 2010:95 Se, tolka och agera - allas rätt till en likvärdig utbidning
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Anders Ifvarsson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Daniel Berr, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anders Ekholm, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Staffan Engström, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-16 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Emil Högberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-02 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Marie Johansson-Meinke, kommissarie, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Björn Kadesjö, utredare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Gunnar Olausson, enhetschef, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Sara Roxell, handläggare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Anita Stawarz, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-12-17
Expert : Cecilia Torstensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-11-10 t.o.m. 2010-02-01
Sekreterare : Eva Edström Fors, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Eva-Lotta Eriksson, undervisningsråd, fr.o.m. 2010-02-15 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare : Karin Månsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-09-06 t.o.m. 2010-12-19
Biträdande sekreterare : Somia Frej, fr.o.m. 2010-06-04 t.o.m. 2010-11-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Föräldrastödsutredningen (S 2008:07) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Föräldrastödsutredningen (S 2008:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-05-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:67 och dir. 2008:144
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:131 Föräldrastöd - en vinst för alla. Nationell strategi för samhällets stöd och hjälp till föräldrar i deras föräldraskap
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Davidson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2008-05-23
Expert : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Gunilla Bodin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Åsa Elffors, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Ullalena Haeggman, kansliråd, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Eva Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01
Expert : Siv Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-07-01 t.o.m. 2008-08-12
Sekreterare : Titti Fränkel, fr.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Bengt Sundbaum, fr.o.m. 2008-07-21
Sekreterare : Pia Tham, fr.o.m. 2008-07-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Barnskyddsutredningen (S 2007:14) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
Barnskyddsutredningen (S 2007:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-12-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:168
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:68 Lag om stöd och skydd för barn och unga (LBU) + Bilaga
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-12-06
Sakkunnig : Hans Andersson, kommissarie, fr.o.m. 2008-03-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2008-03-03
Sakkunnig : Klara Granat, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-08-01
Sakkunnig : Annika Hell[Bewell, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-03-03 t.o.m. 2008-07-31
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2008-03-03
Sakkunnig : Lena Schelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-03-03 t.o.m. 2008-11-20
Sakkunnig : Catharina Sitte-Durling, fr.o.m. 2008-11-21
Sakkunnig : Camilla Sköld Jansson, handläggare, fr.o.m. 2008-03-03
Sakkunnig : Stig-Arne Tengmer, institutionschef, fr.o.m. 2008-03-03
Sakkunnig : Pär Ödman, förbundsjurist, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Lena Feuk, advokat, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Christin Johansson, förbundsordförande, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Björn Lundin, överläkare, fr.o.m. 2008-03-03
Expert : Tommy Lundström, professor, fr.o.m. 2008-03-03
Sekreterare : Kjerstin Bergman, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-07-31
Sekreterare : Berith Josefsson, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-07-31
Sekreterare : Katarina Pihl, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2009-01-31
Sekreterare : Joakim Westerlund, fr.o.m. 2008-03-10 t.o.m. 2009-07-31
Sekreterare : Kristina Widgren, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2009-07-15
Sekreterare : Signild Östgren, fr.o.m. 2009-03-16 t.o.m. 2009-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:68 Lag om stöd och skydd för barn och unga (LBU) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
2008 års adoptionsutredning (Ju 2007:17) [ Avslutad 2009 ] [ Sakkunnig ]
2008 års adoptionsutredning (Ju 2007:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-11-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:150
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:61 Modernare adoptionsregler
Medverkande :
Särskild utredare : Anne Kuttenkeuler, hovrättsråd, fr.o.m. 2007-11-22 t.o.m. 2009-07-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Sakkunnig : Gunilla Bodin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Sakkunnig : Sofia Jungstedt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-11-21 t.o.m. 2009-07-02
Sakkunnig : Jenny Wulker Roos, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2008-11-20
Expert : Meit Camwing, generaldirektör, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Annika Eriksson, jurist, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Bo Lundberg, jurist/verksamhetsexpert, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Lars Bertil Svensson, jurist, fr.o.m. 2008-10-13 t.o.m. 2009-07-02
Expert : Katrin Westlund Brusquini, jurist, fr.o.m. 2008-02-06 t.o.m. 2009-07-02
Sekreterare : Boel Oldenstedt, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-12-10 t.o.m. 2009-08-10
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2007:150 Modernare adoptionsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:61 Modernare adoptionsregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om beslutanderätten vid gemensam vårdad (Ju 2006:07) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om beslutanderätten vid gemensam vårdad (Ju 2006:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:83
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:52 Beslutanderätt vid gemensam vårdnad m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Ewerlöf, hovrättslagman, fr.o.m. 2006-07-06 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-07-31
Sakkunnig : Erik Hjulström, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-10-04 t.o.m. 2007-07-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-07-31
Expert : Kristina Widgren, specialsakkunnig, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-07-31
Sekreterare : Per Olsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:83 Beslutanderätten vid gemensam vårdnad [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:52 Beslutanderätt vid gemensam vårdnad m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om rätt till utbildning m.m. för barn som håller sig undan verkställighet av beslut om avvisning eller utvisning (UD 2006:02) [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen om rätt till utbildning m.m. för barn som håller sig undan verkställighet av beslut om avvisning eller utvisning (UD 2006:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:28 och dir. 2006:122
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:34 Skolgång för barn som skall avvisas eller utvisas
Medverkande :
Särskild utredare : Ingela Perklev, hovrättsråd, fr.o.m. 2006-03-27 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-01-31
Expert : Barbro Bolinder, regionråd, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Mats Bråse, polisintendent, fr.o.m. 2007-02-09 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Jennie Edlund, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Nils-Erik Elfstadius, kansliråd, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Peter Franklin, undervisningsråd, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-02-08
Expert : Irene Reuterfors Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Mikael Sandström, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Expert : Alexandra Wilton Wahren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-05-03 t.o.m. 2007-05-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2007-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:34 Skolgång för barn som skall avvisas eller utvisas [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vräkning och hemlöshet bland barnfamiljer (S 2004:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om vräkning och hemlöshet bland barnfamiljer (S 2004:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:88 Vräkning och hemlöshet - drabbar också barn
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johansson, utredare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Ann Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-07-10
Expert : Åsa Mattsson, verksjurist, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Per-Olof Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08
Expert : Jonas Wiklund, enhetschef, fr.o.m. 2005-01-01
Sekreterare : Agneta Björklund, fr.o.m. 2004-12-15 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Janne Flyghed, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:88 Vräkning och hemlöshet – drabbar också barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om kunskaper om sexuell exploatering av barn i Sverige (S 2003:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om kunskaper om sexuell exploatering av barn i Sverige (S 2003:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-04-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:71 Sexuell exploatering av barn i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-04-16
Sakkunnig : Tarja Birkoff, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Kent Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Stefan Eurenius, ämnessakkunig, fr.o.m. 2003-06-19
Sakkunnig : Christina Heilborn, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-06-19 t.o.m. 2004-02-05
Sakkunnig : Pia Kjellander, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-19 t.o.m. 2004-02-09
Sakkunnig : Erik Stenström, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-03-15
Expert : Lisa Eriksson, kammaråklagare, fr.o.m. 2003-12-15
Expert : Gunvor Martinsson, åklagare, fr.o.m. 2003-06-19
Expert : Carl-Göran Svedin, professor, fr.o.m. 2003-06-19
Sekreterare : Öystein Keiseraas, fr.o.m. 2003-04-16 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Ingrid Åkerman, fr.o.m. 2003-04-16 t.o.m. 2004-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:71 Sexuell exploatering av barn i Sverige [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Sociala barn- och ungdomsvårdskommittén (S 2003:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 2003:76 och dir. 2005:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:81 Källan till en chans - nationell handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården
Medverkande :
Ordförande : Annika Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-09-05
Ledamot : Magdalena Andersson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Marita Aronsson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Christer Engelhardt, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Maria Hassan, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Alf Norberg, mentalskötare, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Chatrine Pålsson, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, f.d. led. av riksdagen/mp, fr.o.m. 2003-11-01
Ledamot : Stig-Olof Tingbratt, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Lars Alexandersson, projektledare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-03-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-11-30
Sakkunnig : Catharina Espmark, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-01
Sakkunnig : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-07-10
Sakkunnig : Urban Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2004-12-01
Sakkunnig : Nils FoU-direktör Åkesson, fr.o.m. 2003-11-01
Expert : Gunvor Andersson, professor, fr.o.m. 2004-03-01
Expert : Karin Tengvald, direktör, fr.o.m. 2004-03-01
Sekreterare : Gunilla Cederström, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Birgitta Hagström, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2005-10-14
Sekreterare : Maria Krönmark, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Anders Nyman, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2005-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
2002 års vårdnadskommitté (Ju 2002:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-27
Direktiv för kommittén, se dir. 2002:89 och dir. 2005:35
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:43 Vårdnad - Boende - Umgänge Barnets bästa, föräldrars ansvar
Medverkande :
Ordförande : Göran Karlstedt, hovrättslagman, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Ledamot : Ann-Catrin Bergman, landstingspolitiker, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Kjell Eldensjö, ingenjör, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Bitte Engzell, socialsekreterare, fr.o.m. 2003-08-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Sven-Åke Gustavsson, landstingsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Solveig Hellquist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Carina Hägg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Tanja Linderborg, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-08-20
Ledamot : Åsa Lindestam, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Raimo Pärssinen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Ledamot : Stefan Tornberg, oppositionsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-03-10 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Nils-Fredrik Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Abigail Choate, kansliråd, fr.o.m. 2003-06-13 t.o.m. 2004-03-09
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-25 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Johan Sangborn, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sakkunnig : Per-Anders Sunesson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2003-02-28
Sakkunnig : Anita Wickström, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Bengt Almebäck, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Christer Eiserman, advokat, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Expert : Mats Sjösten, chefsrådman, fr.o.m. 2002-10-21 t.o.m. 2005-06-01
Sekreterare : Eva-Charlotte Salvall, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-07-31
Sekreterare : Margita Åhsberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-08-01 t.o.m. 2005-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:43 Vårdnad – Boende – Umgänge – Barnets bästa, föräldrars ansvar [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07) [ Avslutad 2000 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av lagen (1990:52) med särskildabestämmelser om vård av unga m.m. (S 1999:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-03
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:77 Omhändertagen - samhällets ansvar för utsatta barn och unga
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-06-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, direktör, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Lena Sandström, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Anita Wickström, kansliråd, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Bo Vinnerljung, forskningsledare, fil.dr., fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Anna Hollander, fil.dr., fr.o.m. 1999-08-01
Expert : Bo Konradsson, kammarrättsråd, fr.o.m. 1999-08-01
Sekreterare : Catharina Amgren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Sigbritt Hagbard, utredare, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2000-10-22
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:77 Omhändertagen – Samhällets ansvar för utsatta barn och unga [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:42 Barnmisshandel - Polisens och åklagarens handläggningstider och arbetsmetoder
SOU 2001:18 Barn och misshandel - en rapport om kroppslig bestraffning och annan misshandel i Sverige vid slutet av 1900-talet
SOU 2001:72 Barnmisshandel. Att förebygga och åtgärda
Medverkande :
Ordförande : Ewa EU-parlamentariker Hedkvist Petersen, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Berit Adolfsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-02-24
Ledamot : Sivert Carlsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Reidunn Laurén, f.d. kammarrättspresident, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Zsolt Szanto, socialchef, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Anne Holm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Carl Josefsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Peter Martens, enhetschef, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Barbara Martin Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Charlotta Nilsson, utredare, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Lena Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Meit Camving, rådman, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Göran Ewerlöf, lagman, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Cecilia Kjellgren, socionom, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Dagmar Lagerberg, docent, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Ingela Palmér, psykolog, fr.o.m. 2000-10-01
Expert : Claes Sundelin, professor, fr.o.m. 1999-05-03
Sekreterare : Annika Falkenborn, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-23
Sekreterare : Birgitta Freij, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Staffan Janson, docent/barnläkare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-15
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om lämplighetsprövning av personal inom förskoleverksamhet, skola och skolbarnsomsorg (U 1997:08) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om lämplighetsprövning av personal inomförskoleverksamhet, skola och skolbarnsomsorg (U 1997:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-04-24
Direktiv för se dir. 1997:69.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:69 Lämplighetsprövning av personal inom förskoleverksamhet, skola och skolbarnomsorg Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Solveig Paulsson, f.d. förbundsordförande, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-23 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Cathrine Lilja, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Elisabeth Norrby, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Klas Reinholdsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Magnus Åhammar, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Anders Ingman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Arbetsgruppen för samverkan kring arbetet med skolans värdegrund (U 1996:H) [ Avslutad 1997 ] [ Ledamot ]
Arbetsgruppen för samverkan kring arbetet med skolans värdegrund (U 1996:H)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
Ds 1997:57 En värdegrundad skola - idéer om samverkan och möjligheter. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lars Alexandersson, byråchef, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Agneta Bäcklund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Bengt Harju, byrådirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lisa Ingestad, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Anita Jonstrand, sekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Eva Karlsson, enhetschef, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Olle Norgren, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Helena Pentinsaari, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Sigbrit Wollbrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Dick Öqvist, kommissarie, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : John Evertsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 1997:57 En värdegrundad skola – idéer om samverkan och möjligheter [ pdf |Paragraftecken ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06) [ Avslutad 1998 ] [ Sakkunnig ]
Barnpsykiatrikommittén (S 1995:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:75.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:8 Röster om barns psykiska hälsa
SOU 1998:31 Det gäller livet. Stöd och vård till barn och ungdomar med psykiska problem + Bilaga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Claes Sundelin, överläkare, fr.o.m. 1995-10-23
Ledamot : Sven-Olof Edvinsson, överläkare, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Lars Jacobsson, professor, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Margareta Nordenvall-Eckersten, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-09-21
Ledamot : MonaLisa Norrman, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Christina Pettersson, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 1995-12-15
Ledamot : Marietta de, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1997-09-22
Ledamot : Hans Toll, landstingsråd, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Anders Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-08-03
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-03-06
Sakkunnig : Ulla Bystedt, utredningssekreterare, fr.o.m. 1997-02-01
Sakkunnig : Lena Holmqvist, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Ingela Håkansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1997-01-31
Sakkunnig : Helena Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1997-03-01
Sakkunnig : Anna Jakobsson, utredare, fr.o.m. 1996-08-16 t.o.m. 1997-02-28
Sakkunnig : Anette Larsson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-08-15
Sakkunnig : Elisabeth Norrby, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-03-05
Sakkunnig : Svante Pettersson, utredare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-04
Sakkunnig : Anita Sundin, sekreterare, fr.o.m. 1995-12-15
Sakkunnig : Per Swartling, direktör, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Maud Ajax, socionom, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Olav Bengtsson, barnpsykiatriker, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Martin Börjesson, utredningschef, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Eivor Carlsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-07-01
Expert : Christina Eriksson, psykolog, fr.o.m. 1995-12-15
Expert : Göran Johansson, socialdirektör, fr.o.m. 1996-10-03
Expert : Bo Hillman, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-11-18
Expert : Lisbeth Rudemo, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-12-15 t.o.m. 1996-06-30
Huvudsekreterare : Gun-Marie Pettersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-03-01 t.o.m. 1998-02-28
Sekreterare : Maria Enggren, förste revisor, fr.o.m. 1996-11-01 t.o.m. 1998-02-15
Sekreterare : Ann-Charlotte Smedler, universitetslektor, fr.o.m. 1996-04-15 t.o.m. 1998-03-08
Sekreterare : Inger Widén, informationschef, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-06-30
Magnus Danielsson, fr.o.m. 1997-10-06 t.o.m. 1998-02-28
Tarja Saarinen, fr.o.m. 1997-08-11 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman