Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Örjan Teleman

Sök kontaktuppgifter till Örjan Teleman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Örjan Teleman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Örjan Teleman medverkat i ( 2 st. ):

Skadestånd och bodelning (Ju 2004:T) [ Avslutad 2005 ]
Skadestånd och bodelning (Ju 2004:T)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-11-18
Medverkande :
Örjan Teleman, advokat, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2005:34 Några bodelningsfrågor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Samboendekommittén (Ju 1997:07) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Samboendekommittén (Ju 1997:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-06-05
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:75.
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Västergatan 47, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. växel 040-35 57 00, direktval 040-35 58 72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:104 Nya samboregler
Medverkande :
Ordförande : Karin Lindell, ordförande och chef för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Rune Berglund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Sven Bergström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Chris Heister, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ann-Marie Johansson-Sahlin, socionom, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Christin Nilsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Yvonne Ruwaida, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Inger Segelström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Ola Ström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1998-06-11
Ledamot : Ingvar Svensson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Erik Wassén, jur.kand., fr.o.m. 1998-06-12 t.o.m. 1999-10-31
Ledamot : Anders Ygeman, led. av riksdagen, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Anne Mellqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sakkunnig : Inger Philipson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Örjan Teleman, advokat, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Hans Ytterberg, ombudsman mot diskriminering på grund av sexuell läggning, fr.o.m. 1999-03-26 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Ingrid Åkerman, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-15 t.o.m. 1999-10-31
Sekreterare : Monica Felding, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1999-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:75 Utvärdering av sambolagen, m.m.

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:104 Nya samboregler [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman