Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2021 års grupptalanutredning (Fi 2021:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2021 års grupptalanutredning (Fi 2021:01) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 7 ♂ 4 ) :

Cecilia Renfors  []  ( Särskild utredare )
Jenny Ludvigsson  []  ( Sekreterare )
Freddy Larsson  []  ( Sakkunnig )
Mikael Pauli  []  ( Sakkunnig )
Maria Ek Oldsjö  []  ( Expert )
Jolanda Girzl  []  ( Expert )
Daniel Karfs  []  ( Expert )
Eva Kullman  []  ( Expert )
Carl Rosenmüller  []  ( Expert )
Maria Wiezell  []  ( Expert )
Cecilia Mauritzon  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2021 års grupptalanutredning (Fi 2021:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-01-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:2
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 14 juli 2022.
Medverkande :
Särskild utredare : Cecilia Renfors, justitieråd, fr.o.m. 2021-01-14
Sakkunnig : Freddy Larsson, kansliråd, fr.o.m. 2021-02-05
Sakkunnig : Mikael Pauli, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-05
Expert : Maria Ek Oldsjö, chefsrådman, fr.o.m. 2021-02-05 t.o.m. 2021-05-20
Expert : Jolanda Girzl, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2021-02-05
Expert : Daniel Karfs, biträdande KO, fr.o.m. 2021-02-05
Expert : Eva Kullman, advokat, fr.o.m. 2021-02-05
Expert : Cecilia Mauritzon, chefsrådman, fr.o.m. 2021-05-21
Expert : Carl Rosenmüller, rådman, fr.o.m. 2021-02-05
Expert : Maria Wiezell, konsumenträttslig expert, fr.o.m. 2021-02-05
Sekreterare : Jenny Ludvigsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2021-01-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman