Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om inrättande av ett Institutet för mänskliga rättigheter (A 2021:01)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om inrättande av ett Institutet för mänskliga rättigheter (A 2021:01) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Anna-Karin Lindblom  []  ( Särskild utredare )
Anna Aspegren  []  ( Sekreterare )
Martin Persson  []  ( Sekreterare )
Charlotte Billinger  []  ( Särskild utredare )
Dzenana Edhemovic  []  ( Sakkunnig )
Kasper Irgens  []  ( Sakkunnig )
Helena Levina  []  ( Sakkunnig )
Torbjörn Eklund  []  ( Expert )
Ami Keita jansson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om inrättande av ett Institutet för mänskliga rättigheter (A 2021:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2021-04-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2021:22
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 december 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Karin Lindblom, departementsråd, fr.o.m. 2021-06-04
Sakkunnig : Dzenana Edhemovic, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Kasper Irgens, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-05-10
Sakkunnig : Helena Levina, ämnesråd, fr.o.m. 2021-05-10
Expert : Torbjörn Eklund, utredare, fr.o.m. 2021-05-10
Expert : Ami Keita jansson, utredare, fr.o.m. 2021-05-10
Sekreterare : Anna Aspegren, kammarsekreterare, fr.o.m. 2021-05-01
Särskild utredare : Charlotte Billinger, rådgivare, fr.o.m. 2021-05-03
Sekreterare : Martin Persson, utredare, fr.o.m. 2021-04-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman