Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2020 års valutredning (Ju 2020:08)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2020 års valutredning (Ju 2020:08) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 25 st. ♀ 13 ♂ 12 ) :

Lena Hjelm-Wallén  []  ( Ordförande )
Daniel Andersson  []  ( Ledamot )
Martin Andreasson  []  ( Ledamot )
Lars Bryntesson  []  ( Ledamot )
Ida Drougge  []  ( Ledamot )
Annika Eclund  []  ( Ledamot )
Bruno Kaufmann  []  ( Ledamot )
Fredrik Lindahl  []  ( Ledamot )
Erik Ottosson  []  ( Ledamot )
Michael Rubbestad  []  ( Ledamot )
Per Schöldberg  []  ( Ledamot )
Mia Sydow Mölleby  []  ( Ledamot )
Paula Blomqvist  []  ( Sakkunnig )
Golshanak Fatahian  []  ( Sakkunnig )
Åsa Ahl  []  ( Expert )
Anna Blomberg  []  ( Expert )
Eva Debels  []  ( Expert )
Linda Escar  []  ( Expert )
Martin Lidhamn  []  ( Expert )
Anna Nyqvist  []  ( Expert )
Cecilia Persson  []  ( Expert )
Lars-Åke Ström  []  ( Sekreterare )
Jan Teorell  []  ( Expert )
Kristina Lemon  []  ( Sekreterare )
Magnus Kolsjö  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2020 års valutredning (Ju 2020:08)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:30
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 15 oktober 2021.
Medverkande :
Ordförande : Lena Hjelm-Wallén, tid. statsråd och vice statsminister, fr.o.m. 2020-03-26
Ledamot : Daniel Andersson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Martin Andreasson, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Lars Bryntesson, regionpolitiker, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Ida Drougge, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Annika Eclund, fd. riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11 t.o.m. 2021-02-09
Ledamot : Bruno Kaufmann, journalist, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Magnus Kolsjö, förbundsordförande, fr.o.m. 2021-02-10
Ledamot : Fredrik Lindahl, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Erik Ottosson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Michael Rubbestad, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Per Schöldberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-11
Sakkunnig : Paula Blomqvist, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-06
Sakkunnig : Golshanak Fatahian, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Åsa Ahl, gruppchef, fr.o.m. 2020-10-14
Expert : Anna Blomberg, funktionschef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Eva Debels, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Linda Escar, bitr. enhetschef, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-10-13
Expert : Martin Lidhamn, handläggare, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Anna Nyqvist, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Cecilia Persson, kanslichef, fr.o.m. 2020-05-06
Expert : Lars-Åke Ström, jurist, fr.o.m. 2020-05-06 t.o.m. 2020-09-20
Expert : Jan Teorell, professor, fr.o.m. 2020-05-06
Sekreterare : Kristina Lemon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2020-04-20
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2020-09-21 t.o.m. 2021-01-28
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-01-29 t.o.m. 2021-03-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, f.d. kammarrättsråd, fr.o.m. 2021-01-29 t.o.m. 2021-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman