Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Eppoutredningen (Ju 2019:10)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Eppoutredningen (Ju 2019:10) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Gunnel Lindberg  []  ( Särskild utredare )
Linda Billfalk Åkerlund  []  ( Expert )
Tomas Färndahl  []  ( Expert )
Klara Lidman Kittel  []  ( Expert )
David Säfwe  []  ( Expert )
Jonas Tamm  []  ( Expert )
Katarina Tidén  []  ( Expert )
David Caldevik  []  ( Sekreterare )
Elisabeth Pihlgren  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Eppoutredningen (Ju 2019:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-11-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:82
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:74 En europeisk åklagarmyndighet i Sverige
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, ordförande, fr.o.m. 2019-11-14 t.o.m. 2020-12-15
Expert : Linda Billfalk Åkerlund, chef för internationell samordning och utveckling, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Tomas Färndahl, stabsråd, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Klara Lidman Kittel, kansliråd, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Elisabeth EU-samordnare Pihlgren, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : David Säfwe, kanslichef, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Jonas Tamm, advokat, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Expert : Katarina Tidén, överåklagare, fr.o.m. 2020-01-21 t.o.m. 2020-12-14
Sekreterare : David Caldevik, rådman, fr.o.m. 2019-12-11 t.o.m. 2020-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman