Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en modern lagstiftning för en hållbar terrängkörning (M 2018:05)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en modern lagstiftning för en hållbar terrängkörning (M 2018:05) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 10 ♂ 14 ) :

Anders Lillienau  []  ( Särskild utredare )
Anna Berglund  []  ( Expert )
Ruona Burman  []  ( Expert )
Fredrik Bäck  []  ( Expert )
Anna Eriksson  []  ( Expert )
Nils Hallberg  []  ( Expert )
Per Henningsson  []  ( Expert )
Victor Hensjö  []  ( Expert )
Johanna Kirsten  []  ( Expert )
Johan Lindberg  []  ( Expert )
Michael Löfroth  []  ( Expert )
Staffan Löwhagen  []  ( Expert )
Jonas Malmstig  []  ( Expert )
Matilda Månsson  []  ( Expert )
Ida Nyberg  []  ( Expert )
Maria Ros Jernberg  []  ( Expert )
Thomas Sjöholm  []  ( Expert )
Elin Tysklind  []  ( Expert )
Jenny Wik Karlsson  []  ( Expert )
Per-Olov Wikberg  []  ( Expert )
Ola Wälimaa  []  ( Expert )
Cecilia Hartman  []  ( Huvudsekreterare )
Sven Ångquist  []  ( Sekreterare )
Lars Marcus Kuhmunen  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om hållbar terrängkörning (M 2018:05)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:29
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2019:67 Hållbar terrängkörning
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Lillienau, rådman, fr.o.m. 2018-05-01
Expert : Anna Berglund, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Ruona Burman, departementssekreteraren, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Fredrik Bäck, jurist, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-10-22
Expert : Anna Eriksson, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Nils Hallberg, miljörättsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Per Henningsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Victor Hensjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2019-03-01
Expert : Johanna Kirsten, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-10-22
Expert : Lars-Marcus Kuhmunen, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Johan Lindberg, fjällsamordnare, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Michael Löfroth, kansliråd, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Staffan Löwhagen, kansliråd, fr.o.m. 2019-10-24
Expert : Jonas Malmstig, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Matilda Månsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Ida Nyberg, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Maria Ros Jernberg, styrelseledamot, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Thomas Sjöholm, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Elin Tysklind, rättssakkunnig, fr.o.m. 2018-09-06 t.o.m. 2019-02-27
Expert : Jenny Wik Karlsson, jurist, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Per-Olov Wikberg, samordnare, fr.o.m. 2018-09-06
Expert : Ola Wälimaa, förbundsjurist, fr.o.m. 2018-09-06
Huvudsekreterare : Cecilia Hartman, justitiesekreterare, fr.o.m. 2018-08-13 t.o.m. 2020-01-20
Sekreterare : Sven Ångquist, tf. rådman, fr.o.m. 2018-09-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman