Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för Sveriges deltagande i världsutställningen Expo 2020 i Dubai (UD 2017:01)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för Sveriges deltagande i världsutställningen Expo 2020 i Dubai (UD 2017:01) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 10 ♂ 10 ) :

Anders Flanking  []  ( Ordförande )
Karl-Henrik Sundström  []  ( Ordförande )
Catharina Elmsäter-Svärd  []  ( Ledamot )
Yvonne Gustafsson  []  ( Vice ordförande )
Gabriella Augustsson  []  ( Ledamot )
Aurore Belfrage  []  ( Ledamot )
Åsa Eriksson  []  ( Ledamot )
Fredrik Fexe  []  ( Ledamot )
Helene Hellmark Knutsson  []  ( Ledamot )
Leif Johansson  []  ( Ledamot )
Jennie Nilsson  []  ( Ledamot )
Marie Nilsson  []  ( Ledamot )
Magnus Schöldtz  []  ( Ledamot )
Anders Lönnberg  []  ( Huvudsekreterare )
Jan Thesleff  []  ( Biträde )
Ludvig Daver  []  ( Sekreterare )
Nina Ekstrand  []  ( Sekreterare )
Monica Engström  []  ( Sekreterare )
Felix Nyström  []  ( Sekreterare )
Eric Vänerlöv  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för Sveriges deltagande i världsutställningen Expo 2020 i Dubai (UD 2017:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-12-18
Direktiv för kommittén, se dir. 2017:130 och dir. 2020:93
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén beräknas avsluta sitt arbete senast 1 september 2022.
Medverkande :
Ordförande : Anders Flanking, länsråd, fr.o.m. 2018-01-15 t.o.m. 2020-07-19
Ordförande : Karl-Henrik Sundström, fr.o.m. 2020-07-20 t.o.m. 2021-09-01
Ordförande : Karl-Henrik Sundström, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Vice ordförande : Catharina Elmsäter-Svärd, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Vice ordförande : Catharina Elmsäter-Svärd, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Vice ordförande : Yvonne Gustafsson, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Gabriella Augustsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2020-08-17
Ledamot : Aurore Belfrage, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Aurore Belfrage, fr.o.m. 2020-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Catharina Elmsäter-Svärd, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Åsa Eriksson, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Fredrik Fexe, fr.o.m. 2020-08-18 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Helene Hellmark Knutsson, fr.o.m. 2019-02-19 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Leif Johansson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Leif Johansson, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Jennie Nilsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Marie Nilsson, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Marie Nilsson, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Ledamot : Magnus Schöldtz, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2021-09-01
Ledamot : Magnus Schöldtz, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Huvudsekreterare : Anders Lönnberg, G, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2020-10-04
Huvudsekreterare : Jan Thesleff, ambassadör, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Ludvig Daver, fr.o.m. 2019-09-01 t.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Ludvig Daver, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Nina Ekstrand, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2021-09-01
Sekreterare : Monica Engström, fr.o.m. 2021-09-02 t.o.m. 2022-09-01
Sekreterare : Felix Nyström, fr.o.m. 2018-03-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Eric Vänerlöv, fr.o.m. 2018-04-01 t.o.m. 2021-03-31
Biträde : Jan Thesleff, fr.o.m. 2021-01-01 t.o.m. 2022-09-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman