Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen för hållbart arbetsliv över tid (A 2017:02)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen för hållbart arbetsliv över tid (A 2017:02) [ Avslutad 2019 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 10 ♂ 4 ) :

Anders Wallner  []  ( Särskild utredare )
Karin Sandkull  []  ( Sakkunnig )
Susanna von Sydow  []  ( Sakkunnig )
Per Ewaldsson  []  ( Expert )
Lenita Freidenvall  []  ( Expert )
Elisabeth Kristensson  []  ( Expert )
Ulrich Stoetzer  []  ( Expert )
Leif Westerlind  []  ( Expert )
Elisabeth White  []  ( Expert )
Kerstin Blomqvist  []  ( Sekreterare )
Anna Fransson  []  ( Sekreterare )
Sofie Malmkvist  []  ( Sekreterare )
Susanne Stenberg  []  ( Sekreterare )
Fanny Ericson Hållén  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen för hållbart arbetsliv över tid (A 2017:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2019
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:56
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm, tel. 08-405 23 84 (Fransson)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2018:24 Tid för utveckling
SOU 2019:5 Tid för trygghet
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Wallner, fr.o.m. 2017-06-01 t.o.m. 2019-01-31
Sakkunnig : Karin Sandkull, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Sakkunnig : Susanna von Sydow, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Fanny Ericsson Hållén, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-04-22
Expert : Per Ewaldsson, chefsjurist, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Lenita Freidenvall, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2018-05-13
Expert : Elisabeth Kristensson, kansliråd, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Ulrich Stoetzer, medicine doktor, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Leif Westerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2017-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Expert : Elisabeth White, kansliråd, fr.o.m. 2018-05-14 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Kerstin Blomqvist, fr.o.m. 2017-09-22 t.o.m. 2017-11-21
Sekreterare : Anna Fransson, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Sofie Malmkvist, fr.o.m. 2016-09-04 t.o.m. 2019-01-31
Sekreterare : Susanne Stenberg, fr.o.m. 2018-09-01 t.o.m. 2019-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman