Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om migrationsmottagandet 2015 (Ju 2016:15)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om migrationsmottagandet 2015 (Ju 2016:15) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 7 ♂ 2 ) :

Gudrun Antemar  []  ( Särskild utredare )
Per-Arne Andersson  []  ( Expert )
Göran Gräslund  []  ( Expert )
Christina Heilborn  []  ( Expert )
Matilda Hultgren  []  ( Expert )
Karolina Lemoine  []  ( Expert )
Lena Marcusson  []  ( Expert )
Susanne Stenberg  []  ( Sekreterare )
Anna Wagman Kåring  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om migrationsmottagandet 2015 (Ju 2016:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:47
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:12 Att ta emot människor på flykt. Sverige hösten 2015
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, lagman, fr.o.m. 2016-06-09 t.o.m. 2017-03-08
Expert : Per-Arne Andersson, avdelningschef, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-03-08
Expert : Göran Gräslund, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-03-08
Expert : Christina Heilborn, programchef, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-03-08
Expert : Matilda Hultgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-02-01
Expert : Karolina Lemoine, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-02-01
Expert : Lena Marcusson, professor emeritus, fr.o.m. 2016-09-19 t.o.m. 2017-03-08
Sekreterare : Susanne Stenberg, fr.o.m. 2016-08-15 t.o.m. 2017-03-08
Sekreterare : Anna Wagman Kåring, fr.o.m. 2016-08-08 t.o.m. 2017-03-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman