Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ansvar för migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna (Ju 2016:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ansvar för migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna (Ju 2016:02) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Daniel Tarschys  []  ( Särskild utredare )
Johan Brandt  []  ( Sakkunnig )
Sofia Janson  []  ( Sakkunnig )
Erik Jönsson  []  ( Sakkunnig )
Bo Nordelius  []  ( Sakkunnig )
Lena Ohlsson-Kihl  []  ( Sakkunnig )
Agneta Kundoori  []  ( Expert )
Charlotte Biörklund Uggla  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ansvar för migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna (Ju 2016:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-01-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:14 Migrationsärenden vid utlandsmyndigheterna
Medverkande :
Särskild utredare : Daniel Tarschys, professor emeritus, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-03-06
Sakkunnig : Johan Brandt, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2016-12-07
Sakkunnig : Sofia Janson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-03-06
Sakkunnig : Erik Jönsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2016-12-08 t.o.m. 2017-03-06
Sakkunnig : Bo Nordelius, ämnesråd, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-03-06
Sakkunnig : Lena Ohlsson-Kihl, kansliråd, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-03-06
Expert : Agneta Kundoori, bitr. chef, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-03-06
Sekreterare : Charlotte Biörklund Uggla, hovrättsassessor, fr.o.m. 2016-01-21 t.o.m. 2017-03-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman