Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 6 ♂ 11 ) :

Stefan Strömberg  []  ( Särskild utredare )
Erland Koch  []  ( Sakkunnig )
Sofie Lagerstedt  []  ( Sakkunnig )
Elisabeth Johnson  []  ( Expert )
Lars Korsell  []  ( Expert )
Jori Munukka  []  ( Expert )
Claes Månsson  []  ( Ledamot )
Henrik Sjöholm  []  ( Expert )
Åsa Arffman  []  ( Ledamot )
Anna Burstedt  []  ( Ledamot )
Malin Fredholm  []  ( Ledamot )
Stig Gabrielsson  []  ( Ledamot )
Peter Källenfors  []  ( Ledamot )
Lars Nordfors  []  ( Ledamot )
Roland Sigbladh  []  ( Ledamot )
Anders Thelin  []  ( Ledamot )
Sara Lindman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om åtgärder mot fakturabedrägerier (Ju 2014:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:12
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21, Göteborg, tel. 031-7015358 (Lindman)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:77 Fakturabedrägerier
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Strömberg, lagman, t.o.m. 2015-09-30
Sakkunnig : Erland Koch, kansliråd, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Sakkunnig : Sofie Lagerstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Elisabeth Johnson, cleringchef, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Lars Korsell, verksjurist, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Jori Munukka, professor, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2014-03-21 t.o.m. 2015-09-04
Expert : Henrik Sjöholm, konsult, fr.o.m. 2014-03-24 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Åsa Arffman, bankjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Anna Burstedt, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Malin Fredholm, jurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Stig Gabrielsson, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Peter Källenfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Claes Månsson, advokat, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Lars Nordfors, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Roland Sigbladh, marknadchef, fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Ledamot : Anders Thelin, jur.kand., fr.o.m. 2014-04-10 t.o.m. 2015-09-04
Sekreterare : Sara Lindman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-02-12 t.o.m. 2015-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman