Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Registerforskningsutredningen (U 2013:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Registerforskningsutredningen (U 2013:01) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 9 ♂ 8 ) :

Bengt Westerberg  []  ( Särskild utredare )
Per Eriksson  []  ( Sakkunnig )
Elin Feldt  []  ( Sakkunnig )
Ann-Sofie Hollsten-Yamamoto  []  ( Sakkunnig )
Maria Wästfelt  []  ( Sakkunnig )
Björn Halleröd  []  ( Expert )
Erik Janzon  []  ( Expert )
Eva Nilsson  []  ( Expert )
Peter Nilsson  []  ( Expert )
Karin Nyhlén  []  ( Expert )
Petter Odmark  []  ( Ledamot )
Petra Otterblad-Olausson  []  ( Expert )
Magnus Stenbeck  []  ( Expert )
Viktoria Söderqvist  []  ( Expert )
Robert Erikson  []  ( Sekreterare )
Magdalena Petersson  []  ( Sekreterare )
Cecilia Magnusson Sjöberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Registerforskningsutredningen (U 2013:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:45 Unik kunskap genom registerforskning
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Westerberg, fr.o.m. 2013-01-17 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Per Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2013-06-11 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Elin Feldt, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Ann-Sofie Hollsten-Yamamoto, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Sakkunnig : Maria Wästfelt, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-05 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Björn Halleröd, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Mats Hansson, G professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Erik Janzon, tillsynschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2013-09-02
Expert : Cecilia Magnusson-Sjöberg, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Eva Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Peter Nilsson, professor, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Karin Nyhlén, rättschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Ledamot : Petter Odmark, departementsråd, fr.o.m. 2014-03-01 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Petra Otterblad-Olausson, avdelningschef, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Magnus Stenbeck, docent, fr.o.m. 2013-02-22 t.o.m. 2014-06-30
Expert : Viktoria Söderqvist, jurist, fr.o.m. 2013-09-03 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Robert Erikson, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2013-11-30
Sekreterare : Magdalena Petersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2013-02-18 t.o.m. 2014-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman