Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fö 2013:02) Investeringsplanering för försvarsmateriel

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fö 2013:02) Investeringsplanering för försvarsmateriel [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 1 ♂ 7 ) :

Dan Ohlsson  []  ( Särskild utredare )
Robert Ihrfors  []  ( Sakkunnig )
Anna-Karin Jansson  []  ( Sakkunnig )
Peter Mild  []  ( Sakkunnig )
Lennart Kallander  []  ( Expert )
Ingemar Wahlberg  []  ( Huvudsekreterare )
Patrik Asplund  []  ( Sekreterare )
Johan Hägglöf  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fö 2013:02) Investeringsplanering för försvarsmateriel
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-05-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:15 Investeringsplanering för försvarsmateriel - En ny planerings-, besluts- och uppföljningsprocess
Medverkande :
Särskild utredare : Dan Ohlsson, överdirektör, fr.o.m. 2013-05-28
Sakkunnig : Robert Ihrfors, kansliråd, fr.o.m. 2013-07-01
Sakkunnig : Anna-Karin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-07-01
Sakkunnig : Peter Mild, departementsråd, fr.o.m. 2013-07-01
Expert : Lennart Kallander, planeringschef, fr.o.m. 2013-07-01
Huvudsekreterare : Ingemar Wahlberg, förutvarande kanslichef, fr.o.m. 2013-08-15 t.o.m. 2014-04-12
Sekreterare : Patrik Asplund, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-24 t.o.m. 2014-03-31
Sekreterare : Johan Hägglöf, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-06-24 t.o.m. 2013-10-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman