Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Disciplinansvarsutredningen (Fö 2012:01)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Disciplinansvarsutredningen (Fö 2012:01) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Runar Viksten  []  ( Särskild utredare )
Linnéa Blommé  []  ( Sakkunnig )
Samuel Rudvall  []  ( Sakkunnig )
Robert Wildow  []  ( Sakkunnig )
Lena Ahlström  []  ( Expert )
Mattias Ardin  []  ( Expert )
Helene Evers  []  ( Expert )
Hedda Mann  []  ( Expert )
Hanna Pütsep  []  ( Expert )
Göran Rodin  []  ( Expert )
Pernilla Arrland  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Disciplinansvarsutredningen (Fö 2012:01)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:40
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:36 Disciplinansvar i ett refomerat försvar
Medverkande :
Särskild utredare : Runar Viksten, ordförande i Försvarsunderrättelsedomstolen, fr.o.m. 2012-05-03
Sakkunnig : Linnéa Blommé, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20
Sakkunnig : Samuel Rudvall, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-20
Sakkunnig : Robert Wildow, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20
Expert : Lena Ahlström, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-10-15
Expert : Mattias Ardin, överste, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Helene Evers, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-06-25 t.o.m. 2012-10-21
Expert : Hedda Mann, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Hanna Pütsep, myndighetsjurist, fr.o.m. 2012-06-25
Expert : Göran Rodin, f.d. departementsråd, fr.o.m. 2012-06-25
Sekreterare : Pernilla Arrland, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman