Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Importmomsutredningen (Fi 2011:13)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Importmomsutredningen (Fi 2011:13) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Ted Stahl  []  ( Särskild utredare )
Mats Barregren  []  ( Expert )
Charlotta Carlberg  []  ( Expert )
Mia Helenius  []  ( Sekreterare )
Johan Lindqvist  []  ( Expert )
Elly-Ann Lindström  []  ( Expert )
Fredrik Mogren  []  ( Expert )
Anna Sandberg Nilsson  []  ( Expert )
Charlotta Sandahl  []  ( Expert )
Lena Bohm  []  ( Sekreterare )
Mikaela Sonnerby  []  ( Sekreterare )
Jan-Owe Mattsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Importmomsutredningen (Fi 2011:13)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:90
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:1 Förändrad hantering av importmoms
Medverkande :
Särskild utredare : Ted Stahl, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-01-16
Expert : Mats Barregren, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Charlotta Carlberg, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Mia Helenius, fr.o.m. 2012-02-09 t.o.m. 2012-02-29
Expert : Johan Lindqvist, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Elly-Ann Lindström, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Jan-Owe Mattson, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Fredrik Mogren, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Anna Sandberg Nilsson, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Charlotta Sandahl, fr.o.m. 2012-01-01
Sekreterare : Lena Bohm, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-01-16
Sekreterare : Mia Helenius, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-01-16
Sekreterare : Mikaela Sonnerby, fr.o.m. 2011-12-05 t.o.m. 2013-02-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman