Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Sveriges internationella engagemang på narkotikaområdet (S 2010:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Sveriges internationella engagemang på narkotikaområdet (S 2010:07) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2010:82 Sveriges internationella engagemang på narkotikaområdet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Christina Gynnå Oguz  []  ( Särskild utredare )
Stewe Alm  []  ( Expert )
Roger Ghiselli  []  ( Expert )
Nils Hänninger  []  ( Expert )
Marianne Lidskog  []  ( Expert )
Ulf Malmström  []  ( Expert )
Kajsa Mickelsson  []  ( Sekreterare )
Bo Pettersson  []  ( Expert )
Joakim Strandberg  []  ( Expert )
Jessica Vikberg  []  ( Expert )
Malin Häggqvist  []  ( Sekreterare )
Per-Åke Sandvold  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Sveriges internationella engagemang på narkotikaområdet (S 2010:07)


Beteckning : S 2010:07
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-21
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2010-08-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:82
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Gynnå Oguz, Christina, fr.o.m. 2010-09-01 t.o.m. 2011-11-30
Expert : Alm, Stewe, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Ghiselli, Roger, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Hänninger, Nils, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Lidskog, Marianne, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Malmström, Ulf, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Mickelsson, Kajsa, fr.o.m. 2011-01-14 t.o.m. 2011-09-30
Expert : Pettersson, Bo, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Sandvold, Per Åke, fr.o.m. 2011-01-14
Expert : Strandberg, Joakim, fr.o.m. 2011-03-14
Expert : Vikberg, Jessica, fr.o.m. 2011-01-14
Sekreterare : Häggqvist, Malin, fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Mickelsson, Kajsa, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-08-31

Rapporter

SOU 2011:66Sveriges internationella engagemang på narkotikaområdet
Internationella aktörer på narkotikaområdet – Bilaga 4
FN:s narkotikakonventioner – Bilaga 5

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman