Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Upphandlingsutredningen 2010 (Fi 2010:06)

Offentlig utredning under Socialdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Upphandlingsutredningen 2010 (Fi 2010:06) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 32 st. ♀ 19 ♂ 13 ) :

Anders Wijkman  []  ( Särskild utredare )
Agneeta Anderson  []  ( Expert )
Maria Barton  []  ( Expert )
Roger Bengtsson  []  ( Expert )
Christian Berger  []  ( Expert )
Mats Bergman  []  ( Expert )
Charlotte Brunlid  []  ( Expert )
Ulrica Dyrke  []  ( Expert )
Ted Ekman  []  ( Expert )
Claes Eriksson  []  ( Expert )
Hedvig Forsselius  []  ( Expert )
Peter Frykblom  []  ( Expert )
Ellen Hausel Heldahl  []  ( Expert )
Gunilla Hulting  []  ( Expert )
Lina Kager  []  ( Expert )
Birgitta Laurent  []  ( Expert )
Peter Lindblom  []  ( Expert )
Magnus Lindbäck  []  ( Expert )
Annika Löfgren  []  ( Expert )
Tom Madell  []  ( Expert )
Jan Schönbeck  []  ( Expert )
Eva Sveman  []  ( Expert )
Katarina Wahlgren  []  ( Expert )
Ida Åhrén  []  ( Expert )
Magnus Arnek  []  ( Sekreterare )
Åsa Edman  []  ( Sekreterare )
Ann Fryksdahl  []  ( Sekreterare )
Helena Henriksson  []  ( Sekreterare )
Sofia Lundberg  []  ( Sekreterare )
Anneli Hagdahl  []  ( Expert )
Lisbeth Johnson  []  ( Expert )
Nicklas Liss Larsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Upphandlingsutredningen 2010 (Fi 2010:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-09-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:86, dir. 2012:10 och dir. 2012:107
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:73 På jakt efter den goda affären - analys och erfarenheter av den offentliga upphandlingen
SOU 2013:12 Goda affärer - en strategi för hållbar offentlig upphandling
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Wijkman, fr.o.m. 2010-11-01
Expert : Agneeta Anderson, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Maria Barton, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-08-15
Expert : Roger Bengtsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-03
Expert : Christian Berger, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-01
Expert : Mats Bergman, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Charlotte Brunlid, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Ulrica Dyrke, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Ted Ekman, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2013-01-21
Expert : Claes Eriksson, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Hedvig Forsselius, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Peter Frykblom, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2011-10-23
Expert : Annelie Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-12-13
Expert : Ellen Hausel Heldahl, avdelningschef, fr.o.m. 2012-01-01
Expert : Gunilla Hulting, departementsråd, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Lisbeth Johnsson, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Lina Kager, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2012-12-02
Expert : Birgitta Laurent, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Peter Lindblom, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2011-11-30
Expert : Magnus Lindbäck, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2012-01-31
Expert : Niclas Liss Larsson, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2011-12-12
Expert : Annika Löfgren, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2012-02-05
Expert : Tom Madell, hovrättsråd, fr.o.m. 2010-11-25 t.o.m. 2012-12-02
Expert : Jan Schönbeck, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Eva Sveman, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Katarina Wahlgren, fr.o.m. 2010-11-25
Expert : Ida Åhrén, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-02-06 t.o.m. 2012-08-14
Sekreterare : Magnus Arnek, fr.o.m. 2012-04-16 t.o.m. 2013-02-28
Sekreterare : Åsa Edman, fr.o.m. 2010-11-15 t.o.m. 2013-03-08
Sekreterare : Ann Fryksdahl, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-01-31
Sekreterare : Helena Henriksson, fr.o.m. 2011-02-02 t.o.m. 2013-03-08
Sekreterare : Sofia Lundberg, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman