: : :

Rehabiliteringsrådet (S 2009:09)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Rehabiliteringsrådet (S 2009:09) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:58 Rehabiliteringsrådets delbetänkande [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:15 Rehabiliteringsrådets slutbetänkande [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Åke Nygren  []  ( Ordförande )
Birgitta Bernspång  []  ( Expert )
Roger Henriksson  []  ( Expert )
Irene Jensen  []  ( Expert )
Ingemar Petersson  []  ( Expert )
Eva Vingård  []  ( Expert )
Marie Åsberg  []  ( Expert )
Birgitta Öberg  []  ( Expert )
Bodil Ljunghall  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Rehabiliteringsrådet (S 2009:09)


Beteckning : S 2009:09
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-20
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-12-21
Direktiv för rådet, se dir. 2009:131 och dir. 2010:129
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Nygren, Åke, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Bernspång, Birgitta, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Henriksson, Roger, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Jensen, Irene, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Petersson, Ingemar, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Vingård, Eva, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Åsberg, Marie, fr.o.m. 2010-02-22
Expert : Öberg, Birgitta, fr.o.m. 2010-02-22
Sekreterare : Ljunghall, Bodil, fr.o.m. 2010-02-22 t.o.m. 2011-02-28

Rapporter

SOU 2010:58Rehabiliteringsrådets delbetänkande
SOU 2011:15Rehabiliteringsrådets slutbetänkande
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman