Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Teknikdelegationen (U 2008:07)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Teknikdelegationen (U 2008:07) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2008:96 Teknikdelegation [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2010:50 Tilläggsdirektiv till Teknikdelegationen (U 2008:07) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 21 st. ♀ 12 ♂ 9 ) :

Leif Johansson  []  ( Ordförande )
Johan Ancker  []  ( Ledamot )
Paula Bäckman  []  ( Ledamot )
Helen Dannetun  []  ( Ledamot )
Christer Fuglesang  []  ( Ledamot )
Karin Glader  []  ( Ledamot )
Peter Gudmundson  []  ( Ledamot )
Lars Hagel  []  ( Ledamot )
Ursula Hass  []  ( Ledamot )
Philip Kapper  []  ( Ledamot )
Maria Khorsand  []  ( Ledamot )
Peter Larsson  []  ( Ledamot )
Camilla Modéer  []  ( Ledamot )
Björn O. Nilsson  []  ( Ledamot )
Anna-Maria Wiberg  []  ( Ledamot )
Teresa Jonek  []  ( Sekreterare )
Sara Karlsson  []  ( Sekreterare )
Sofia Yngwe  []  ( Sekreterare )
Marika Kallio Göthlin  []  ( Bitr. sekreterare )
Per-Anders Strandberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Teknikdelegationen (U 2008:07)


Beteckning : U 2008:07
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-03
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-07-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2008:96 och dir. 2010:50
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Johansson, Leif, fr.o.m. 2008-07-24 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Ancker, Johan, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Bäckman, Paula, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Dannetun, Helen, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Fransson, Ann-Marie, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Fuglesang, Christer, fr.o.m. 2009-10-06 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Glader, Karin, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Gudmundson, Peter, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Hagel, Lars, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-08-27
Ledamot : Hass, Ursula, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Kapper, Philip, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Khorsand, Maria, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Larsson, Peter, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Modéer, Camilla, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Nilsson, Björn O., fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Ledamot : Wiberg, Anna-Maria, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2010-07-31
Expert : Strandberg, Per Anders, fr.o.m. 2008-10-24 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Jonek, Teresa, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2010-07-31
Sekreterare : Karlsson, Sara, fr.o.m. 2008-11-15 t.o.m. 2010-05-07
Sekreterare : Yngwe, Sofia, fr.o.m. 2009-04-01 t.o.m. 2010-08-06
Biträdande sekreterare : Kallio Göthlin, Marika, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2010-08-06

Rapporter

SOU 2010:28Vändpunkt Sverige – ett ökat intresse för matematik, naturvetenskap, teknik och IKT

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman