Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor om samhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor om samhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 7 ♂ 8 ) :

Helena Lindberg  []  ( Särskild utredare )
Ingolf Berg  []  ( Expert )
Anders Fällgren  []  ( Expert )
Ansi Gerhardsson  []  ( Expert )
Olle Jonsson  []  ( Expert )
Sofia Karlsson  []  ( Expert )
Christian Ramstedt  []  ( Expert )
Göran Rodin  []  ( Expert )
Cecilia Skjöldebrand  []  ( Expert )
Emilia Strömsten  []  ( Expert )
Daniel Zetterberg  []  ( Expert )
Thord Eriksson  []  ( Huvudsekreterare )
Björn Myrberg  []  ( Sekreterare )
Eva Rundkvist  []  ( Sekreterare )
Susanne Adolphi  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor omsamhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-13
Utredningens arbete är slutfört den 31 december 2008 då Myndigheten för samhällsskydd och beredskap inrättas.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Helena Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-03-13
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Anders Fällgren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Olle Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Christian Ramstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Göran Rodin, departementsråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Cecilia Skjöldebrand, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Emilia Strömsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Huvudsekreterare : Thord Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Björn Myrberg, civilekonom, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Eva Rundkvist, informatör, fr.o.m. 2008-04-01
Biträdande sekreterare : Susanne Adolphi, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman