Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utvärdering av myndighetsorganisationen för forskningsfinansiering (U 2007:08)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utvärdering av myndighetsorganisationen för forskningsfinansiering (U 2007:08) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Madelene Sandström  []  ( Särskild utredare )
Erik Arnberg  []  ( Expert )
Anders Hedberg  []  ( Expert )
Lotta Liljelund  []  ( Expert )
Susanne Moberg  []  ( Expert )
Catharina Stenborg Blom  []  ( Expert )
Oskar Thorslund  []  ( Expert )
Mats Benner  []  ( Sekreterare )
Stina Gerdes Barriere  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utvärdering av myndighetsorganisationen för forskningsfinansiering (U 2007:08)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:30 Forskningsfinansiering - Kvalitet och relevans
Medverkande :
Särskild utredare : Madelene Sandström, generaldirektör, fr.o.m. 2007-07-20 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Erik Arnberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Anders Hedberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Lotta Liljelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Susanne Moberg, kansliråd, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Catharina Stenborg Blom, ämnesråd, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-24
Expert : Oskar Thorslund, kansliråd, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-03-24
Sekreterare : Mats Benner, docent, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-03-28
Sekreterare : Stina Gerdes Barriere, kansliråd, fr.o.m. 2007-08-06 t.o.m. 2008-03-28

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman