: : :

Sociala rådet (S 2007:13)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sociala rådet (S 2007:13) [ Avslutad 2010 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2007:161 Socialt råd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkanden av utredningen ( 7 st. ) :

SOU 2010:47
SOU 2010:48
SOU 2010:85
SOU 2010:89
SOU 2010:102
SOU 2010:105
SOU 2010:107
Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 5 ♂ 10 ) :

Kristina Alexanderson  []  ( Ordförande )
Karin Fernler  []  ( Ledamot )
Lennart Flood  []  ( Ledamot )
Laura Fratiglioni  []  ( Ledamot )
Per Johansson  []  ( Ledamot )
Björn Lindgren  []  ( Ledamot )
Olle Lundberg  []  ( Ledamot )
Mårten Palme  []  ( Ledamot )
Clas Rehnberg  []  ( Ledamot )
Peter Skogman Thoursie  []  ( Ledamot )
Lars-Erik Holm  []  ( Adjungerad ledamot )
Curt Malmborg  []  ( Adjungerad ledamot )
Kjell Asplund  []  ( Adjungerad ledamot )
Adriana Lender  []  ( Adjungerad ledamot )
Malin Sedvallsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Sociala rådet (S 2007:13)


Beteckning : S 2007:13
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-02
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2007-11-20
Direktiv för rådet, se dir. 2007:161
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Alexanderson, Kristina, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Fernler, Karin, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-08-19
Ledamot : Flood, Lennart, fr.o.m. 2008-10-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Fratiglioni, Laura, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Johansson, Per, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Lindgren, Björn, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-05-14
Ledamot : Lundberg, Olle, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Palme, Mårten, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-04-01
Ledamot : Rehnberg, Clas, fr.o.m. 2008-02-14 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Skogman Thoursie, Peter, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Adjungerad ledamot : Holm, Lars-Erik, fr.o.m. 2008-03-01 t.o.m. 2010-12-31
Adjungerad ledamot : Malmborg, Curt, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Adjungerad ledamot : Asplund, Kjell, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-02-29
Adjungerad ledamot : Lender, Adriana, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Sedvallsson, Malin, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31

Rapporter

SOU 2010:47Alkoholkonsumtion, alkoholproblem och sjukfrånvaro – vilka är sambanden? En systematisk litteraturöversikt
SOU 2010:48Multipla hälsoproblem bland personer över 60 år – En systematisk litteraturöversikt om förekomst, konsekvenser och vård
SOU 2010:85Vem arbetar efter 65 års ålder? – En statistisk analys
SOU 2010:89Finns det samband mellan samsjuklighet och sjukfrånvaro? En systematisk litteraturöversikt
SOU 2010:102Massuppsägningar, arbetslöshet och sjuklighet. En rapport om konsekvenser av 1900-talets friställningar för slutenvårdsutnyttjande och risk för förtida död
SOU 2010:105Ålderspension för invandrare från länder utanför OECD-området
SOU 2010:107Läkares sjukskrivningspraxis. En systematisk litteraturöversikt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman