Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om förtursförklaring (Ju 2007:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om förtursförklaring (Ju 2007:03) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 2 ♂ 7 ) :

Anders Hagsgård  []  ( Särskild utredare )
Thed Adelswärd  []  ( Expert )
Mari Andersson  []  ( Expert )
Anders Jakobsson  []  ( Expert )
Elisabeth Massi Fritz  []  ( Expert )
Anders Nordström  []  ( Expert )
Björne Sjökvist  []  ( Expert )
Måns Wigén  []  ( Expert )
Henrik Fernqvist  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om förtursförklaring (Ju 2007:03)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:23
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. 031-701 53 67 (Fernqvist)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:16 Förtursförklaring i domstol
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Hagsgård, chefsrådman, fr.o.m. 2007-03-08 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Thed Adelswärd, rådman, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Expert : Mari Andersson, lagman, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Expert : Anders Jakobsson, chefsåklagare, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Expert : Elisabeth Massi Fritz, advokat, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Expert : Anders Nordström, lagman, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Expert : Björne Sjökvist, skattedirektör, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Expert : Måns Wigén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2008-03-04
Sekreterare : Henrik Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman