Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Statsimmunitet i svensk rätt (UD 2006:04)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Statsimmunitet i svensk rätt (UD 2006:04) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 4 st. ♀ 1 ♂ 3 ) :

Lars Magnusson  []  ( Särskild utredare )
Tobias Eriksson  []  ( Expert )
Ulrik Tideström  []  ( Expert )
Helena Josefsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Statsimmunitet i svensk rätt (UD 2006:04)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:111 och dir. 2007:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:2 Immunitet för stater och deras egendom
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Magnusson, ambassadör, fr.o.m. 2007-01-15 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Tobias Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Ulrik Tideström, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Helena Josefsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-16 t.o.m. 2007-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman